Kurti për ambasadorët: Jemi në fazën e identifikimit të diplomatëve të karrierës

11:35 | 22 Korrik 2021

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se qeveria është në fazën e identifikimit të diplomatëve të karrierës.

Kryeministri Kurti në kuvendin e Kosovës tha se synim i tyre nuk është ndërrimi apo zëvendësimi por konsolidimi i sistemit.

“Ministria e MPB dhe krejt qeveria është në periudhën e riformimt të brendshëm jemi në fazën e identifikimit të diplomatëve të karrierës. Deri tani janë 43 diplomat karriere me grada të larfta nga ta 7 janë me gradën ambasador”.

“Ne jemi në proces të projektligjit për  shërbimin e jashtme. Ne synojmë kuotën 70 me 30. Synimi ynë nuk është ndërrimi apo zëvendësimi njerëzve por konsolidimi i sistemit dhe për këtë jemi të vendosur “, tha Kurti./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara