Zvicra gjurmon importimin e arit rus me vlerë 200 milionë dollarë

00:47 | 26 Qershor 2022

Autoritetet doganore zvicerane njoftuan sot se po gjurmojnë rreth 3 tonë ar me origjinë ruse që hynë në Zvicër nga Britania e Madhe muajin e kaluar për të vëzhguar shkeljet e mundshme të sanksioneve ekonomike kundër Rusisë pas luftës së presidentit Vladimir Putin në Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ari është me vlerë 194 milionë franga zvicerane (202 milionë dollarë), thanë zyrtarët.

Zyra Federale e Doganës dhe Sigurisë Kufitare tha se monitoron vazhdimisht importet e arit nga Rusia, të cilat sipas saj nuk janë të ndaluara sipas një sërë sanksionesh zvicerane kundër Moskës të vendosura për shkak të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Megjithatë, eksportet e arit në Rusi janë të ndaluara me sanksionet e Zvicrës, thuhet në deklaratën e zyrës doganore. Shufrat e arit të prodhuara në Rusi që nga 7 marsi nuk mund të tregtohen në Zvicër, por ato të krijuara më parë mund të tregtohen, sipas zyrës.

Nuk ka kufizime tregtare në Zvicër për format e tjera të arit, si bizhuteri apo monedha, nga Rusia, tha zyra.

Gazeta amerikane “Bloomberg” raportoi fillimisht arin e importuar rus që autoritetet zvicerane po shqyrtojnë.

Shoqata Zvicerane e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Metaleve të Çmuar tha të enjten se ishte në dijeni të “shqetësimeve” të lidhura me lëvizjen e muajit të kaluar dhe tha se asnjë nga anëtarët e saj, që përfshin shkritoret më të mëdha të arit në Zvicër, nuk ishte pas saj.

Shoqata vuri në dukje se megjithëse importe të tilla nuk janë të paligjshme, ajo “do të donte të përsëriste se ari i dyshimtë nuk ka vend në Zvicër dhe se pret që anëtarët e saj të veprojnë me kujdesin maksimal dhe të përmbahen nga blerja në rast dyshimi”.

Zvicra ka importuar çdo vit një total prej rreth 270 miliardë frangash zvicerane (rreth 280 miliardë dollarë) ar në vitet e fundit, sipas shifrave të zyrës doganore.

Shpërndaje në rrjete sociale