Xhamia në Londër kthehet në një pikë vaksinimi

23:22 | 6 Shkurt 2021

Një xhami në Londër është kthyer në një pikë të përkohshme vaksinimi për fëmijët dhe ata mbi 68 vjeç.

Të gjithë këta do të marrin vaksinën AstraZeneca, shkruajnë mediat britanike, transmeton portal arbresh.info

Vendimi u mor tre ditë pasi shërbimet shëndetësore në komunën London të Toëer Hamlets njoftuan se vetëm tre nga 200 qytetarët që ata kontaktuan iu përgjigjën thirrjes për vaksinim, i tha Guardian Asad Jaman, një zyrtar i komunitetit mysliman në Londrën Lindore.

“Ne u thamë njerëzve se është gjëja e duhur që të marrin vaksinën, sepse ndihmon jo vetëm veten tonë, por edhe komunitetin. Si myslimanë, është e rëndësishme të shpëtojmë jetën e njerëzve”, tha Jaman.

Britania e Madhe ka përjetuar një numër të madh infeksionesh dhe humbje jetësh nga koronavirusi, ndërsa është duke përballuar edhe një lloj të ri të koronavirusit, i cili konsiderohet shumë më ngjitës se koronavirusi i shfaqur në fillim./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara