Google ADS

Të shtëna me armë zjarri në një koncert në SHBA, vdes 15-vjeçari, plagoset një polic

08:19 | 21 Qershor 2022

Një 15-vjeçar mbeti i vrarë dhe tre persona të tjerë, mes tyre një oficer policie, u plagosën nga plumbat mbrëmjen e së dielës (19/6) në një koncert në Uashington, SHBA.

Përpara të shtënave, dy incidente të tjera shkaktuan panik në mesin e njerëzve që ishin mbledhur në koncertin me rastin e festimit të 19 qershorit, përvjetorit të heqjes së skllavërisë në Shtetet e Bashkuara më 19 qershor 1865.

“Shumë njerëz u plagosën duke u përpjekur të largoheshin nga vendi i ngjarjes”, tha shefi i policisë së Uashingtonit, Robert Cody.

Sipas shefit të policisë së Uashingtonit, në vendngjarje u gjetën shumë armë, përfshirë atë që qëlloi një nga të rriturit, megjithatë arma nga e cila doli plumbi që vrau 15-vjeçarin dhe policin nuk është gjetur ende.

Policia ka nisur hetimet për shkakun e të shtënave, ndërsa deri tani nuk është arrestuar asnjë person.

Që prej fillimit të vitit janë regjistruar 277 të shtëna me armë zjarri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas raportit Arkivit të Dhunës me Armë, me një mesatare prej më shumë se 1.5 të shtëna masive çdo ditë./abcnews.al/

https://twitter.com/rawsalerts/status/1538719196258918400?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1538719196258918400%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fabcnews.al%2Fte-shtena-me-arme-zjarri-ne-nje-koncert-ne-shba-vdes-15-vjecari-plagoset-nje-polic%2F

 

Shpërndaje në rrjete sociale