Studentja gabimisht merr 4 doza të Pfizer

11:18 | 14 Maj 2021

Një studente nga Toksana, gabimisht ka marrë katër doza të vaksinës Pfizer kundër koronavirusit.

Gjendja e saj menjëherë është përkeqësuar dhe ai është shtruar në spital, ka theksuar nëna e tij, transmeton portali arbresh.info

Vajza, megjithëse piu disa litra ujë, përsëri kishte një ndjenjë të thatësisë në gojën e saj, kështu që familja kërkoi teste shtesë, raporton gazeta italiane “Republica”.

Gjendja e vajzës do të monitorohet nga Instituti Mario Negri në Milano, si dhe Caredi nga Firence, i cili do të kryejë teste gjaku tek vajza çdo javë.

Sikurse thuhet, dehidrimi është diçka e papritur për virologët, por ata shpresojnë se nuk do të ketë pasoja më serioze.

Ajo që është e pazakontë, është se gruaja e re, sipas virologëve, do të duhet të vaksinohet përsëri, pasi devijimi nga doza e rekomanduar anulon prodhimin e antitrupave./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara