Presidenti iranian, Rouhani: Administrata e ardhshme e SHBA duhet të kompensojë gabimet e Trump

14:50 | 8 Nëntor 2020

Presidenti i Iranit tha të Dielën, se administrata e ardhshme e SHBA duhet të përdorë mundësinë për të kompensuar gabimet e Presidentit Donald Trump, raportoi TV shtetëror iranian pasi Joe Biden kapi presidencën e SHBA.

Tensionet janë rritur mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit që nga viti 2018, kur Trump doli nga një marrëveshje bërthamore midis Teheranit dhe fuqive botërore dhe më pas vendosi përsëri sanksione që kanë dëmtuar ekonominë e Iranit, transmeton arbresh.info

“Politika dëmtuese e Trump është kundërshtuar … nga populli amerikan. Administrata e ardhshme e SHBA duhet të përdorë mundësinë për të kompensuar gabimet e së kaluarës, ”u citua të ketë thënë Presidenti Hassan Rouhani.

“Irani favorizon ndërveprimin konstruktiv me botën.”

Biden është zotuar të ribashkohet në marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015 me gjashtë fuqitë e thera në një marrëveshje që u ra dakord nga Uashingtoni kur ai ishte nënkryetar, nëse Teherani gjithashtu kthehet në përputhje.

Si hakmarrje për veprimet e Trump, Teherani gradualisht ka zvogëluar angazhimet e tij për marrëveshjen. Por sundimtarët klerikë të Iranit kanë thënë se ato hapa ishin të kthyeshme nëse respektoheshin interesat e Teheranit.

“Rezistenca heroike e popullit iranian provoi se politika e presionit maksimal është e dënuar për dështim,” tha Rouhani.

Biden ka thënë që kthimi në marrëveshje do të ishte “një pikë fillestare për negociatat vijuese” dhe se Uashingtoni do të punojë më pas me aleatët për të forcuar dhe zgjatur marrëveshjen bërthamore dhe për të adresuar çështje të tjera shqetësuese.

Udhëheqësit e Iranit deri më tani kanë përjashtuar çdo bisedim që synon të frenojë më tej aktivitetin bërthamor të Teheranit, duke ndalur programin e tij të raketave balistike dhe duke kufizuar ndikimin rajonal të Republikës Islamike.

“Populli Amerikan ka folur. Dhe bota po shikon nëse udhëheqësit e rinj do të braktisin ngacmimet katastrofike të paligjshme të regjimit në largim – dhe do të pranojnë multilateralizmin, bashkëpunimin dhe respektin për ligjin. Veprat kanë më shumë rëndësi, “shkroi Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif në Twitter./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara