OBSH miraton vaksinën kineze për përdorim masiv

13:11 | 8 Maj 2021

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka miratuar për përdorim emergjent vaksinën kineze kundër Covid-19, Sinopharm.

Është vaksina e parë e zhvilluar nga një vend jo-perëndimor që merr mbështetjen e OBSH-së, transmeton arbresh.info

Vaksina u është dhënë tashmë miliona njerëzve në Kinë dhe vende tjera.

OBSH më parë kishte aprovuar vetëm vaksinat e prodhuara nga Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson dhe Moderna.

Por rregullatorët individualë të shëndetit në vende të ndryshme – veçanërisht ato më të varfra në Afrikë, Amerikën Latine dhe Azi – kanë miratuar vaksinën kineze për përdorim emergjent.

Me pak të dhëna të lëshuara ndërkombëtarisht herët, efektiviteti i vaksinave të ndryshme kineze ka qenë prej kohësh i pasigurt.

Por OBSH të premten tha se kishte vërtetuar “sigurinë, efikasitetin dhe cilësinë” e vaksinës Sinopharm të zhvilluar nga Instituti i Produkteve Biologjike të Pekinit.

OBSH tha se shtimi i vaksinës kishte “potencialin për të përshpejtuar shpejt aksesin e vaksinave Covid-19 për vendet që kërkojnë të mbrojnë punonjësit shëndetësorë dhe popullatat në rrezik”.

Rekomandohet që vaksina të administrohet në dy doza për ata të moshës 18 vjeç e lart.

Një vendim pritet në ditët në vijim për një vaksinë tjetër kineze të zhvilluar nga Sinovac, ndërsa vaksina Russia Sputnik është nën vlerësim./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara