Kritikun e Putinit e pret burgu kur të kthehet në Rusi

19:14 | 14 Janar 2021

Shërbimi rus i burgjeve thotë se ka urdhëruar arrestimin e Alexei Navalny, një deklaratë e bërë disa ditë para se politikani opozitar të kthehet në rusi, pasi e mori veten nga një helmim i dyshuar nga FSB.

Navalny mund të përballet me burg kur zbret nga aeroplani në Moskë të dielën, transmeton portal arbresh.info

Zyrtarët thanë se ata do ta merrnin atë në paraburgim për mosparaqitje për rishikime të lirimit me kusht pasi ai u sulmua me një helm të stilit novichok në gusht.

Tentativa për vrasje e la udhëheqësin e opozitës që luftonte për jetën e tij në një spital në Siberi para se të transferohej në Gjermani për mjekim.

Ndërsa ishte atje, ai mori pjesë në një hetim të Bellingcat që gjurmoi një ekip të goditur nga FSB i cili e hijenoi atë rreth Rusisë dhe nxori një rrëfim me telefon nga një prej burrave që morën pjesë në operacion.

Zbulimet ishin thellësisht të turpshme për Kremlinin.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e quajti raportin një “falsifikim” dhe akuzoi Navalny si të mbështetur nga agjencitë perëndimore të inteligjencës.

Që nga ajo kohë, agjencitë qeveritare ruse kanë bërë presion mbi Navalny për të qëndruar në internim, duke hapur një çështje të re penale për mashtrim ndaj tij dhe duke kërcënuar për të rishikuar një provë nga një dënim i vitit 2014 që ai e ka quajtur të motivuar politikisht./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara