Koreja e Veriut përgaditet për paradë ushtarake

19:11 | 2 Shtator 2018

Imazhet satelitore tregojnë se Koreja e Veriut është e gatshme të zhvillojë një paradë të re ushtarake mes shqetësimeve të reja që përpjekjet diplomatike për çnuklearizimin po zvarriten, edhe pse analistët thonë se është e paqartë nëse do të shfaqë ndonjë nga raketat më të mëdha balistike të vendit.

Pyongyang është duke u përgatitur për të organizuar një numër ngjarjesh të mëdha në 9 shtator për 70 vjetorin e themelimit të vendit, duke përfshirë një paradë ushtarake, vizita të mundshme nga delegacionet e huaja dhe  për herë të parë në pesë vjet  një performancë masive koreografia e njohur si “Lojrat Masive”.-përcjell arbresh.info

Paradat kanë qenë prej kohësh një mënyrë për Korenë e Veriut për të treguar fuqinë e saj ushtarake, dhe shfaqja e shtatorit vjen në mes të negociatave të ndjeshme mbi të ardhmen e arsenalit bërthamor dhe balistik të raketave të vendit.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un u takua me Presidentin e SHBA, Donald Trump në qershor dhe ra dakord të “punojë drejt çnuklearizimit të plotë të Gadishullit Korean”, por negociatat që nga ajo kohë duket se kanë ngecur me të dyja palët duke kritikuar njëri tjetrin për mungesë progresi.

Bazuar në imazhet satelitore komerciale të mbledhura nga Planet Labs Inc, analistët thonë se paradën ushtarake të Shtatorit ka të ngjarë të jetë shumë e ngjashme me atë të organizuar më 8 shkurt, por deri më tani nuk ka asnjë shenjë të raketave balistike të diskutueshme interkontinentalë (ICBMs) që besohen për të qenë në gjendje të synonte Shtetet e Bashkuara.

Ndërmjet armëve, ekipi në Middlebury vërejti në 22 gusht imazhet e Terrenit të Trajnimit të Mirim Parade të Koresë së Veriut janë tanke, artileri vetëlëvizëse, transportuesit e këmbësorisë, raketat anti-ajrore dhe raketat.

Armë të tjera të mundshme në terrenin e paradës përfshijnë raketat e lundrimit të mbrojtjes bregdetare, si dhe të paktën gjashtë raketa balistike me rreze të shkurtër të ngurta, ndoshta të një lloji të parë që u pa në shkurt.

Analistët thonë se deri më tani nuk ka asnjë shenjë që paradën do të përputhet me paradën e “Ditës së Diellit” të prillit 2017, në të cilën Kim hodhi poshtë sisteme të shumta raketash të reja, duke ndihmuar në përkeqësimin e tensioneve në rritje me Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut./Arbesh.info

 

Shpërndaje në rrjete sociale