Agjencitë amerikane bëjnë thirrje për pauzë në përdorimin e vaksinës Johnson & Johnson

16:15 | 13 Prill 2021

Autoritetet shëndetësore amerikane po bëjnë thirrje për një pauzë në përdorimin e vaksinës Johnson & Johnson Covid-19, pas raporteve për raste jashtëzakonisht të rralla të mpiksjes së gjakut.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se po vepronte “me një bollëk kujdes”, transmeton arbresh.info

Ai tha se gjashtë raste të mpiksjes së rëndë të gjakut ishin zbuluar në më shumë se 6.8 milion doza të vaksinës.

Rekomandimi ndjek raste të ngjashme të rralla në vaksinën AstraZeneca, e cila ka nxitur disa ulje në përdorimin e saj.

Në një seri postimesh në Twitter, FDA tha se dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) po shqyrtonin “gjashtë raste të raportuara në SHBA të një lloji të rrallë dhe të rëndë të mpiksjes së gjakut në individë pas marrjes së vaksinës. Tani për tani, këto ngjarje anësore duket se janë jashtëzakonisht të rralla “.

“Ne po rekomandojmë një pauzë në përdorimin e kësaj vaksine me shumë kujdes,” tha ajo.

Kjo ishte për të “siguruar që komuniteti i ofruesve të kujdesit shëndetësor është i vetëdijshëm për potencialin për këto ngjarje anësore”.

Një deklaratë e përbashkët nga FDA dhe CDC sqaroi se mpiksja e gjakut ishte tromboza e sinusit venoz cerebral (CVST).

Thoshte që ky lloj i mpiksjes së gjakut kishte nevojë për një trajtim ndryshe nga zakonisht.

Trajtimi i zakonshëm – një ilaç antikoagulant i quajtur heparin – “mund të jetë i rrezikshëm”, tha dhe kërkohej një alternativë.

Të gjashtë rastet ishin te gratë e moshës midis 18 dhe 48 vjeç, me simptoma gjashtë deri në 13 ditë pas vaksinimit.

New York Times citoi zyrtarët të thoshin se një grua kishte vdekur dhe një e dyta, në Nebraska, ishte në një gjendje kritike.

Deklarata e Johnson & Johnson

Në deklaratën e përbashkët thuhej se “njerëzit që kanë marrë vaksinën J&J të cilët kanë dhimbje të forta koke, dhimbje barku, dhimbje në këmbë ose gulçim brenda tre javësh pas vaksinimit duhet të kontaktojnë siguruesin e tyre të kujdesit shëndetësor”.

Johnson & Johnson, një kompani e kujdesit shëndetësor amerikan, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se siguria ishte “prioriteti numër një” i saj dhe se ndau “të gjitha raportet e ngjarjeve të padëshirueshme” me autoritetet shëndetësore.

“Ne jemi të vetëdijshëm që ngjarjet tromboembolike përfshirë ato me trombocitopeni janë raportuar me vaksinat Covid-19. Aktualisht, nuk është krijuar ndonjë lidhje e qartë shkakësore midis këtyre ngjarjeve të rralla dhe vaksinës Janssen (J&J) Covid-19”.

Tutje në deklaratë thuhej se ata do të vazhdojë të punojë ngushtë me rregullatorët.

Deklarata e AstraZeneca

Vaksina Oxford-AstraZeneca, e cila u është dhënë në mënyrë të sigurtë dhjetëra miliona njerëzve, ka parë gjithashtu disa raste jashtëzakonisht të rralla të mpiksjes së gjakut.

Raportet bënë të ditur se disa kombe të pezullonin përdorimin e saj, por shumica tani kanë rifilluar, edhe pse në një numër rastesh me një moshë minimale të rekomanduar, për shembull 60 vjeç e lart në Gjermani.

Në Mbretërinë e Bashkuar, autoritetet këshilluan që atyre nën 30 vjeç duhet t’u ofrohet një alternativë./bbc/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara