LSDM: Eksporti është rritur për 13.2 përqind

10:58 | 8 Nëntor 2019

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se ekonomia e vendit është në rrugën e duhur.

Sipas tyre, eksporti në periudhën janar-shtator të këtij viti është rritur për 13.3 përqind.

“Eksporti në periudhën janar-shtator të këtij viti është rritur për 13,2 për qind. Vlera e tërësishme e eksportit nga vendi arrin 4,8 miliard euro. Partnerët tanë më të mëdhenj të jashtëm tregtar janë Gjermania, Britania e Madhe, Greqia, Serbia dhe Italia”, thonë nga LSDM.

Sipas tyre, rritja e eksportit dhe importit i detyrohet politikave të suksesshme ekonomike, rritjes ekonomike dhe stabilitetit.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara