Së shpejti do të hapet aeroporti gjigant i Kinës

10:25 | 19 Shtator 2019

Kina së shpejti do të hap aeroportin gjigant në jug të Pekinit disa ditë para 70 vjetorit të Republikës Popullore, e cila tashmë renditet si qendra e dytë më e ngarkuar e aviacionit në botë.

Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit do të ketë fluturimin e tij të parë komercial më 20 shtator sipas mediave shtetërore kineze, me qira marrësin kryesor Kinën Jugore shkrun CNN përcjell arbresh.info

Aeroporti ekzistues i Pekinit ka arritur kulmin e kapacitet duke e bërë të pamundur që linjat ajrore të shtojnë fluturime në kohë të dëshirueshme.

Aeroporti multi milionësh është dizajnuar nga arkitektja Zaha Hadid së bashku me partnerët e saj kinezë, ndërtesa është krijuar për të ardhmen me katër pista dhe me një terminal me madhësinë e 97 fushave të futbollit. Aeroporti ka kapacitet për 72 milion pasagjerë dhe 2 milion milion ton ngarkese ne vit dhe ndërtimi i tij ka kushtuar 11.5 miliardë dollarë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara