Pema e Krishtlindjeve prej 18 metrash shënon rekord botëror

08:50 | 27 Nëntor 2018

Qyteti lindor gjerman i Geras është vendi i një rekordi të ri botëror, pasi vullnetarët kanë ngritur një pemë Krishtlindjesh të gjatë 18 metra të bëra nga arka të mbushura me pije.

Të tria përfshinë një total prej 2.790 arka dhe u bë në një lartësi përfundimtare prej 17.88 metra, tha për agjencinë e lajmeve dpa, Bernd Lehmann nga we4kids, një grup vullnetar që ndihmoi në organizimin e ndërtimit, transmeton portali arbresh.info.

Instituti gjerman i rekordeve konfirmoi arritjen, tha ai.

Organizuesit ndërtuan pemën për të tërhequr vëmendjen tek varfëria e fëmijëve dhe vlera e punës vullnetare në Gjermani.

Qyteti i Rostock në Gjermaninë verilindore ishte vendi ku ishte vendosur më parë rekordi.

Në vitin 2015, një fabrikë birre lokale ngriti një pemë të Krishtlindjeve prej 12 metrash të përbërë nga 1200 arka birrë.

Bernd tha se mbajtësi i ri i rekordeve do të qëndrojë deri në fillim të janarit.

“Ne mund ta heqim atë më herët nëse nisin erërat më parë,” tha ai./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara