Moti i keq në Britaninë e Madhe shkakton viktima

23:51 | 9 Nëntor 2019

Britania e Madhe është përfshirë nga reshjet dhe përmbytjet të cilat kanë shkaktuar nëj viktimë dhe evakuimin e dhjetëra banorëve. Siruata më kritike është në veri të vendit ku transporti është në gjendje kaotike.

Të paktën një viktimë dhe qindra persona të evakuuar nga shtëpitë e tyre, është bilanci i motit të keq që ka përfshirë Britaninë e Madhe, me përmbytje dhe ndërprerje të trafikut hekurudhor dhe rrugor. Situata më kritike është në veri të vendit.

Viktima është një grua, banore në kontenë e Derbshajër, e cila u mor para nga vërshimet e ujit të lumit Deruent, sipas asaj që raportojnë mediat britanike

Situatë alarmante është sinjalizuar dhe në zonën e Donkaster, ku lumi Don doli nga shtrati dhe disa banorë pranë zonës janë evakuuar. Transporti në veri të vendit është në kaos si në rrugë, hekurudhë ku shumë udhëtime janë anuluar.

Në total zyra e metereologjisë shpalli rreth qindra alarme në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga të cilat gjashtë konsiderohen të rënda.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara