Ndryshimet e WhatsApp: Platforma e mesazheve të sinjalit ndalet së funksionuari ndërsa shkarkimet rriten

14:15 | 16 Janar 2021

Disa përdorues raportuan se mesazhet dështuan të dërgohen në aplikacionet mobile  dhe ato desktopit për disa orë.

Kompania Signal ka parë një rritje të madhe interesi që kur rivali i saj WhatsApp zbuloi kushtet e reja të privatësisë javën e kaluar shkuran BBC, transmeton Arbresh.info

Në Twitter, Signal tha se kishte shtuar servera “me një ritëm rekord” dhe po punonte për të rivendosur shërbimin.

“Miliona mbi miliona përdorues të rinj po dërgojnë një mesazh që privatësia ka rëndësi,” tha ajo në një postim.

Si Signal ashtu edhe Telegram, një tjetër aplikacion falas për përdorim i mesazheve të koduara, kanë përfituar nga pakënaqësia e shkaktuar nga termat dhe kushtet e azhurnuara të WhatsApp.

WhatsApp u tha dy miliardë përdoruesve të saj se ata duhet ta lejojnë atë të ndajë të dhëna me kompaninë e saj mëmë Facebook nëse ata dëshirojnë të vazhdojnë t’i përdorin ato.

Kjo nuk vlen për përdoruesit në UK dhe Evropë – por njoftimi iu dërgua të gjithëve.

WhatsApp dhe Facebook për të ndarë të dhëna jashtë Evropës

WhatsApp theksoi se praktika e tij e ndarjes së të dhënave me Facebook nuk ishte e re dhe nuk po zgjerohej. Ajo tha se kishte pasur “konfuzion” në lidhje me mesazhin e tij, i cili fillimisht u dha kohë njerëzve deri në 8 shkurt për të pranuar kushtet e azhurnuara ose për të ndaluar përdorimin e shërbimit.

WhatsApp tani ka ndryshuar datën e ndërprerjes në 15 maj, duke thënë se do të përdorte kohën për të pastruar dezinformimin.

“Ne nuk mund t’i shohim mesazhet tuaja private ose t’i dëgjojmë thirrjet tuaja, dhe as Facebook nuk mund të dëgjojë”, tha WhatsApp në një postim të mëparshëm të FAQ.

Sipas të dhënave nga firma analitike Sensor Tower, Signal u shkarkua 246,000 herë në të gjithë botën gjatë javës para se WhatsApp të njoftojë ndryshimin në 4 Janar, dhe 8,8 milion herë javën pas.

Në Indi, shkarkimet shkuan nga 12,000 në 2.7 milion. Në Mbretërinë e Bashkuar, ata kërcejnë nga 7,400 në 191,000, dhe në SH.B.A. nga 63,000 në 1,1 milion.

Të Mërkurën, Telegram tha se kishte tejkaluar 500 milion përdorues aktivë në të gjithë botën. Shkarkimet u rritën nga 6.5 milion në javën që fillon më 28 Dhjetor, në 11 milion gjatë javës në vijim.

Gjatë së njëjtës periudhë, shkarkimet globale të WhatsApp pësuan rënie nga 11.3 milion në 9.2 milion.

Çfarë ndan WhatsApp me Facebook?

WhatsApp ka thënë se të dhënat që ndan nga përdoruesit jashtë BE dhe UK nuk përfshijnë mesazhe, grupe ose regjistrime thirrjesh.

Sidoqoftë, përfshin:

numrin e telefonit dhe informacionin tjetër të dhënë gjatë regjistrimit (siç është emri)

informacion në lidhje me telefonin e përdoruesit, duke përfshirë markën, modelin dhe kompaninë mobile

Adresat e protokollit të internetit (IP), të cilat tregojnë vendndodhjen e lidhjeve të internetit të një përdoruesi

çdo pagesë dhe transaksion financiar i bërë përmes WhatsApp./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara