Jaguar Land Roveri mbyllë dy fabrikat kryesore

11:07 | 23 Prill 2021

Jaguar Land Roveri ka marrë vendim për mbylljen e përkohshme të dy fabrikave kryesore të veturave për shkak të mungesës së çipave kompjuterikë. Vështirësitë në prodhuesin më të madh të veturave në Britaninë e Madhe u bëjnë jehonë problemeve të ngjashme me prodhuesit e tjerë, përfshirë Fordin, të cilat janë prekur nga një mungesë globale e çipave.

JLR-ja tha se do ketë një “periudhë të kufizuar” të mbylljes në Haleëeood dhe Caste Bromëich, nga e hëna.

“Kemi rregulluar oraret e prodhimit për automjete të caktuara që do të thotë se fabrikat tona do operojnë një periudhë të kufizuar të mosprodhimit nga e hëna, 26 prill”, thuhet në njoftimin e JLR./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara