Gjithçka që duhet të dini për serinë e re të Samsung Galaxy S23

18:35 | 2 Shkurt 2023

S23 Ultra: Një kamerë e madhe 200 megapikselë dhe jetëgjatësi më e gjatë e baterisë

S23 Ultra duket pothuajse identik me modelin S22 Ultra, por dikush do të vërejë lakimin e riformësuar në qoshe, gjë që, sinqerisht, ne nuk jemi të sigurt se çfarë bën për dizajnin. Ai e bën telefonin të duket më drejtkëndor dhe shkon kundër kthesave të S23 dhe S23+, të cilat supozohet se duken më shumë si Ultra.

Kamera kryesore mori përmirësimin më të madh: një sensor 200 megapiksel, nga sensori 108 megapiksel në S22 Ultra. Kjo mundëson përmirësimin e cilësisë së fotografisë përmes një procesi të quajtur bining pixel (fotografia mund të dalë si një skedar 200, 50 ose 12 megapiksel), veçanërisht në shkrepje me dritë të ulët. Përmirësime të tjera të fotografive dhe videove përfshijnë stabilizimin e imazhit; Video 8K me 30 korniza për sekondë dhe një fushë më e gjerë shikimi; njohja e fytyrës; dhe modaliteti i regjistrimit audio 360.

Çuditërisht, Samsung uli kamerën e përparme nga 40 megapikselë në S22 Ultra në vetëm 12 megapikselë. Sipas Samsung, kamera e përparme ka një sensor të ri që ofron autofokus më të shpejtë, modalitetin “Super High Dynamic Range” dhe shpejtësi më të shpejtë të kuadrove të videos (60 korniza për sekondë), si dhe identifikimin dhe ngjyrosjen e përmirësuar të objekteve. Samsung thotë se për aplikacionet e kamerës së përparme, si selfiet dhe video thirrjet, përdoruesit do të vlerësonin përvojën më të mirë dhe cilësinë e figurës sesa rezolucionin.

Si pasardhësi shpirtëror i Galaxy Note, S23 Ultra përfshin majë shkruese S-Pen të ngulitur në një vend të caktuar në fund. E re është mbështetja për aplikacionet e Google, si p.sh. aftësia për të shkruar shënime gjatë një telefonate në Google Meet. Përndryshe, funksionaliteti është i njëjtë.

Ndërsa bateria vlerësohet e njëjtë me 5,000 mAh si S22 Ultra, Samsung thotë se zgjat 20 për qind më shumë, falë procesorit të ri.

 

S23 dhe S23+: Një dizajn më premium dhe bateri më të mëdha

Gjatë një konference të Samsung, S23 dhe S23+ u përshkruan si “premium vjen standard”. Kjo do të thotë që të dy telefonat tani ndajnë të njëjtat shenja dizajni si Ultra. Për shembull, kamerat e pasme tani janë ngritur individualisht në vend që të grupohen së bashku. Përndryshe, telefonat kanë të njëjtën pamje dhe ndjesi si variantet S22.

Kamera kryesore është i njëjti sensor 50 megapikselë, por Samsung thotë se ofron katër herë më shumë gamë dinamike ngjyrash. Kamera e përparme gjithashtu është përmirësuar nga 10 në 12 megapikselë, në përputhje me S23 Ultra. I ri për S23 dhe S23+ është aplikacioni Expert RAW, i cili ju lejon të shkrepni skedarë fotografish të pakompresuar që mundësojnë mundësi më të mëdha gjatë redaktimit, si dhe poza unike si astrofotografia dhe ekspozimi i shumëfishtë.

Kapaciteti i baterisë është rritur nga 3,700 në 3,900 mAh në S23 dhe 4,700 në 4,900 mAh në S23+. Jetëgjatësia e baterisë duhet të jetë edhe më e gjatë falë Snapdragon Gen 2, bazuar në pretendimet e Samsung, por nuk do ta dimë me siguri derisa të jemi në gjendje ta testojmë vetë. Ne nuk jemi të impresionuar me mënyrën se si S22 menaxhoi jetëgjatësinë e baterisë, kështu që jemi kurioz nëse kjo është përmirësuar.

S23+ gjithashtu vjen me opsione më të mëdha ruajtjeje sesa S22+. Standardi tani është 256 GB kundrejt 128 GB, me 512 GB opsionale. S23 do të jetë ende i disponueshëm në 128 GB dhe 256 GB.

 

Çmimi i serive të Samsung Galaxy S23

Telefonat do të jenë në dispozicion më 17 shkurt dhe të tre modelet janë në dispozicion në të njëjtat katër ngjyra: Phantom Black, Lavender, Cream dhe Green. Kur blihet direkt nga Samsung, mund të zgjidhni nga katër ngjyra shtesë: Lime, Graphite, Sky Blue dhe Red.

Porositjet paraprake fillojnë nga tani dhe përfundojnë më 16 shkurt.

Në Evropë modeli S23 me 128 GB kushton 950 euro, derisa me hapësirë ruajtje 256 GB kushton 1,010 euro. Modeli Galaxy S23 me hapësirë ruajtje 256 GB kushton 1,200 euro, derisa me hapësirë ruajtje 512 GB kushton ,1,320 euro.

Modeli Galaxy S23 Ultra me hapësirë ruajtje 256 GB kushton 1,400 euro, modeli me hapësirë ruajtje 512 GB kushton 1,580 euro, derisa ai me hapësirë 1TB, 1,820 euro. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale