Bugatti shfaq makinën më ekstreme dhe më të shpejt deri tani

20:00 | 2 Nëntor 2020

E kanë quajtur Bolide dhe është makina më e lehtë deri më tani në krahasim me shpejtësinë e saj.

Makina peshon vetëm 1240 kilogram, dhe ka një motor turbo W16 8.0 litra. Shpejtësia e tij e kalon edhe atë të Chiron Super Sport 300+, raporton “AutoCar”, transmeton lajmi.net.

Shefi i Bugatti, Stefan Winklemann tha se tani do të jetë hera e parë që ne do të shohim fuqinë e vërtetë të motorrit W16.

Kjo është bërë përmes marrjes së një sistemi shkarkimi, katër turbo-mbushës të sapo krijuar dhe një sistemi të ri-dizajnuar të lubrifikimit të kullës së thatë dhe Bugatti pretendon se ka një reduktim të peshës së fuqisë.

Ekziston edhe ftohja ajër-ajër me ftohjen paraprake me ujë për të mbajtur temperaturat poshtë, ndërsa frenat mbahen të ventiluara nga kompresorët radialë ‘turbofan’ karboni-titani. Tre ftohës vaji të ftohur në ajër, përsëri me para-ftohje të ujit, gjithashtu veçori për motorin, transmisionin dhe diferencën.

Po aq përpjekje është bërë për të mbajtur peshën e frenuar në atë shifër 1240 kg. Si dhe përdorimin e një “trupi minimal për forcë maksimale”. Fibra karboni përdoren gjithashtu në pjesën e përparme dhe në pjesën e poshtme të trupit, transmeton lajmi.net.

Për më tepër, të gjitha vidat dhe elementët e fiksimit janë titan. Frenat qeramike shfaqin kalipeta që peshojnë vetëm 2.4 kg secila, me rrota alumini me peshë 7.4 kg përpara dhe 8.4 kg pas.

Ato janë me goma me gjerësi ekstreme – deri në 340 mm përpara dhe 400 mm në pjesën e pasme.

Vetë karroca dramatike e trupit është e formuar me aerodinamikën në mendje. Bugatti pretendon se makina ka 1800 kg forcë në krahun e pasmë dhe 800 kg në krahun e përparmë në rreth 200 km / orë.

“Në 16 vitet e mia në Bugatti, unë kurrë nuk kam punuar në një koncept më ekstrem,” tha shefi i modelit Achim Anscheidt, i cili gjithashtu pranon që projekti ishte “më i drejtuar teknikisht sesa i formuar nga stili”.

Bolide është shumë i ulët dhe vetëm 995 mm i gjatë – 300 mm më i ulët se Chiron. Ka dyer që palosen përpjetë, si një makinë garuese LMP1. Kanalet e ajrit thuhet se lidhen me estetikën e makinave të Formula 1, ndërsa tema ‘X’ e përdorur në të gjithë (veçanërisht në modelet e dritës së pasme) ka për qëllim t’i referohet avionit jet eksperimental Bell X-1 që Chuck Yeager pilot për t’u bërë personi i parë që theu barrierën e zërit në 1947.

Sa i përket performancës, Bugatti pretendon një shpejtësi maksimale teorike prej “shumë mbi” 500 km / orë, pa kompromentuar trajtimin. Çuditërisht, pretendon se Bolide mund të bëjë një xhiro të Le Mans në 3: 07,1 minuta dhe një xhiro të Nürburgring Nordschleife në 5: 23,1 minuta – mezi disa sekonda larg rekordit të xhiros të postuar nga makina Porsche 919 Evo LMP1.

Bugatti pretendon se “nuk është vendosur ende” nëse makina do të hyjë në prodhim.

Të ngjashme