Tre vjet nga vendimi skandaloz i gjyqtarit francez, Tony Chapron – Ai kishte një problem edhe me Ibrahimovic

15:47 | 13 Janar 2021

Tre vjet më parë sot, një nga momentet më interesante në historinë e fundit të futbollit ndodhi kur gjyqtari Tony Chapron përjashtoi një lojtar me karton të kuq.

Në një ndeshje midis Nantes dhe PSG në Ligue One, Diego Carlos, tani në Sevilla, aksidentalisht shkeli gjyqtarin ndërsa po vraponte drejt portës.

Gjyqtari Chapron humbi plotësisht vetëdijen e tij dhe drejtoi një goditj , pastaj vazhdoi t’i japë atij një karton të dytë të verdhë që e pa atë të dërgohej në rrethanat më të çuditshme jashtë loje.
Kartoni i kuq i Carlos u anulua më pas dhe Chapron, i cili kishte qenë gjyqtar me kohë të plotë që nga viti 1998, u dha një pezullim gjashtë-mujor.

48-vjeçari përfundoi në pension nga arbitrimi fare pak kohë më vonë dhe tani punon në media.

Chapron tha për AFP, përmes Get French Football: “Kur u përplasa me Diego Carlos, ndjeva një dhimbje të mprehtë në një zonë ku kisha pësuar një dëmtim të fundit. Në një refleks të tmerrshëm, unë shtriva këmbën time drejt lojtarit. Kjo e ngathët gjesti ishte i papërshtatshëm “.

Chapron do të mbahet mend përgjithmonë për momentin e pabesueshëm të çmendurisë, por ai gjithashtu refuzoi një herë plotësisht për t’i dhënë Zlatan Ibrahimovic topin e ndeshjes pavarësisht se shënoi një hat-trick.

Suedezi shënoi një treshe golash në një fitore 3-1 ndaj Lorient në mars 2015 por Chapron, i cili më vonë tha se ndjeu se sulmuesi ishte i vrazhdë dhe nuk kishte sjellje, nuk ishte i detyrueshëm dhe të dy vunë në vërshë në finale.

Në fund të fundit Ibrahimovic mori topin dhe shkoi në Instagram për të postuar një foto të suvenirit të tij, të nënshkruar nga të gjithë shokët e tij të skuadrës.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara