Google ADS

Tottenham mposht Liverpoolin

20:44 | 30 Shtator 2023

Një autogol në minutën e 96-të nga Joel Matip i dha Tottenham Hotspur një fitore dramatike ndaj Liverpool -it me nëntë lojtarë pas një përplasjeje dramatike në veri të Londrës.

Skuadra e Jurgen Klopp-it iu dha një goditje e madhe në mes të pjesës së parë kur mesfushori Curtis Jones u përjashtua me karton të kuq për një sfidë mbi krye ndaj Yves Bissouma.

Arbitri Simon Hooper iu tha të shkonte në monitorin e fushës pasi fillimisht mori një karton të verdhë dhe Spurs përfituan nga avantazhi i lojtarit të tyre brenda pak minutash.

Topi i saktë i James Maddison e dërgoi Richarlison të lirë në anën e majtë të kutisë dhe ai e vendosi ta pasonte për Son Heung-min të kthehej në shtëpi.

Vizitorët u rigrupuan dhe arritën të barazojnë rezultatin duke shkuar në pushimin e pjesës së parë, kur Cody Gakpo u kthye dhe u thye në shtëpi nga nëntë metra larg, pasi arriti në fund të goditjes së Virgil van Dijk.

Gjërat shkuan nga keq e më keq për Liverpoolin në mes të minutës së 69-të, kur Diogo Jota, një zëvendësues i pjesës së parë, u përjashtua për dy shkelje që ndodhën brenda dy minutave.

Klopp u kthye nga pankina e tij, duke sjellë Ibrahima Konaten dhe Trent Alexander-Arnold në një përpjekje për të mbajtur një barazim dhe dukej sikur ata do të bënin pikërisht këtë derisa Matip ktheu një krosim të ulët nga Pedro Porro në rrjetën e tij.

Tottenham kalon në vendin e dytë dhe me një pikë të liderit Manchester City./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale