Sushil Kumar: Legjenda Olimpike indiane akuzohet për vrasje

11:04 | 9 Qershor 2021

Në fund të natës së 4 majit, të shtënat ranë në kryeqytetin indian, Delhi, në një stadium sportiv të famshëm për mundje.

Kur policia arriti në stadiumin Chhatrasal, gjeti pesë automjete të parkuara jashtë dhe një armë gjahu dhe tre gëzhoja në vendin e pasëm të një SUV. Ata gjithashtu gjetën gjak të thatë në shkopinj bambu të grumbulluar në parking.

Kishte pasur një përleshje në stadium që përfshinte 18 deri në 20 njerëz, tha policia. Tre persona ishin plagosur dhe ishin dërguar në spital. Disa orë më vonë, një mundës 23-vjeçar, Sagar Dhankar, vdiq nga plagët e tij, transmeton arbresh.info.

Midis grindavecëve, tha policia, ishte Sushil Kumar, një nga sportistët më të dekoruar të Indisë. Mundësi 37-vjeçar është i vetmi dy herë medalist olimpik i vendit në një ngjarje individuale dhe i vetmi indian që fiton një kampionat botëror të mundjes. Ky është një arritje e jashtëzakonshme në një vend i cili kishte fituar gjithsej dy medalje olimpike individuale në shekullin e kaluar.

Kumar gjithashtu mban një pozicion zyrtar në departamentin e sporteve të qeverisë Delhi dhe jeton në një kompleks strehimi brenda stadiumit, ku së pari filloi stërvitjen si 14-vjeçar nën tutelën e ish-trajnerit të tij, dhe tani vjehrri ligjor, Satpal Singh.

Për tre javë policia kërkoi për Kumar. Ata filluan angazhimin dhe ofruan 100,000 rupi (950 £) shpërblim për çdo informacion që çon në kapjen e mundësit. Më 23 maj, Kumar u arrestua jashtë një stacioni metroje në Delhi.

Ai tani përballet me akuza për vrasje, rrëmbime dhe konspiracion kriminal në lidhje me përplasjen në stadium. Policia thotë se po kërkon pamje CCTV të natës. Media ka qenë e mbushur me pretendime në lidhje me përleshjen që shkaktohet nga mosmarrëveshjet e pronës, në të cilën mundësi ishte i përfshirë dhe lidhjet e ngushta të dyshuar midis gangsterëve dhe mundësve.

Kumar mohon akuzat, tha avokati i tij Pradeep Rana. “Dy grupe mundësish po luftonin. Në kohën që Kumar mbërriti në vendin e përplasjes, ata kishin ikur,” tha Rana. “Nuk ka asnjë dëshmitar okular. Disa njerëz të fuqishëm janë prapa skenave për të implikuar klientin tim dhe për të zgjidhur rezultatet e vjetra.”

Por arrestimi i Kumar ka ndriçuar vëmendjen e asaj që shumë thonë se është ana anësore e mundjes në Indi.

Një mundës në Indi nganjëherë quhet pehelwan, që do të thotë gjithashtu një njeri i fortë. Edhe pse fjala është përdorur lirshëm, mundësit shpesh janë akuzuar se janë përzier me karaktere të pahijshëm dhe janë përfshirë në përleshje.

“Ne kemi një emër të keq sepse gangsterët e quajnë veten pehelwan në Indi. Dhe njerëzit mendojnë se mundësit janë gangsterë. Ne nuk jemi,” tha Kripa Shankar Bishnoi, një trajner i vjetër i mundjes dhe një ish-partner i Kumar./BBC/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara