Shtyhet ndeshja Tottenham – Arsenal

16:04 | 15 Janar 2022

Është shtyrë derbi i veriut të Londrës mes Tottenham Hotspur dhe Arsenalit që do të zhvillohej të dielen.

Premier League ka konfirmuar se ndeshjet do të riplanifikohen pas një kërkese nga Topçinjët për të anulur ndeshjen.

Skuadra e Mikel Artetas është varfëruar për shkak të rasteve të COVID brenda skuadrës, si dhe një numri të lëndimeve dhe lojtarëve në angazhuar me kombëtaret e tyre, gjë që ka bërë që klubi të mos jetë në gjendje të nxjerrë një ekip për ndeshjen.

Në një deklaratë zyrtare, Arsenali tha: “Premier League ka marrë vendimin për të shtyrë ndeshjen, për shkak se shumë lojtarë në skuadrën tonë aktualisht janë të disponueshëm si rezutat i COVID-19, dëmtimeve ekzistuese dhe të fundit, përveç lojtarëve të angazhuar për Kupën e Afrikës.

Artata foli për mundësinë që ndeshja të anulohet pas shortit gjysmëfinal të Kupës EFL kundër Liverpool të enjten.

Raportohet se spanjolli kishte mbetur me vetëm 12 lojtarë të disponueshëm jashtë fushës pas ndeshjes në Anfield kur pa Bukayo Saka dhe Cedric Soares të trokisnin.

Rregullat e Premier League thonë se skuadrat duhet të përmbushin ndeshjet nëse kanë 12 lojtarë në dispozicion për të luajtur./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara