“Rekordmenët” e Kampionatit Evropian

20:42 | 10 Qershor 2021

Ja kush mban disa nga rekordet në histori të “Euro 2020”.

Nesër fillon Kampionati Evropian, me ndeshjen e parë në program mes Turqisë dhe Italisë, shkruan lajmi.net.

Kombëtaret që e kanë fituar më së shumti Kampionatin Evropian janë: Gjermania dhe Spanja që e kanë fituar nga tri herë.

Kombëtarja me më së shumti pjesëmarrje në “Euro”: Gjermania 10 herë pjesëmarrëse.

Kombëtarja me më së shumti gola të shënuar dhe të pësuar: Franca me 86 gola të shënuar dhe 63 të pranuar.

Futbollistët me më së shumti gola: Cristiano Ronaldo 9 gola të shënuar, së bashku me Platinin.

Futbollisti me më së shumti asistime: Karel Poborsky 8 asistime.

Futbollisti me më së shumti ndeshje të zhvilluara: Cristiano Ronaldo me 21 ndeshje.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara