Reali rimerr vendin e parë në La Liga

20:54 | 30 Shtator 2023

Pas një disfate modeste ndaj Atlético de Madrid, Real Madrid kanë arritur të gjejnë përsëri këmbët e tyre dhe besimi ishte ndryshimi në Montilivi.

Girona priti Real Madridin me një rekord të pamposhtur, por nuk arriti t’iu bënte ballë madrilenëve.

Ndoshta vizitorët luajtën me një avantazh të shtuar pasi u mposhtën 4-2 në udhëtimin e tyre të fundit këtu.

Nikoqirët luajtën me një intensitet të jashtëzakonshëm në momentet e hapjes, por rifutja e Jude Bellingham rezultoi të ishte ndryshimi në këtë për mysafirët.

Asistimi i tij i përsosur rezultoi në 1-0 të Joselu-t dhe sa hap e mbyll sytë, këndi i Toni Kroos gjeti kokën e një Aurélien Tchouaméni të hapur, i cili u kthye në shtëpi.

Fatkeqësisht, Girona nuk mundi të gjente një mënyrë për të grumbulluar presionin siç bëri në pjesën e parë dhe tre gjuajtjet e tyre në portë nuk ishin të mjaftueshme për të nisur një rikthim, pavarësisht posedimit të më shumë topit dhe pasimeve të përfunduara.

Bellingham më pas siguroi që të tre pikët të ktheheshin në kryeqytet, pasi Joselu e goditi në mënyrë akrobatike 20-vjeçarin dhe gjysmë-volejmi i tij i ktheu gjërat 3-0.

Ai aktualisht drejton La Ligën për kontributin e golave ​​dhe ka shtatë gola dhe dy asistime për klubin e tij të ri në tetë ndeshje në të gjitha garat.

Duke parë tabelën, Real Madrid qëndron i pari një pikë mbi Barcelonën ndërsa Girona është e treta (dy pikë prapa)./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale