Pse Italia duhet të shihet si një ndër favoritët kryesorë për “Euro 2020”?

19:05 | 10 Qershor 2021

Nesër do nis Kampionati Evropian “Euro 2020” që ishte paraparë të zhvillohet vitin e kaluar, por u shty shkaku i pandemisë së COIVD-19.

Kombëtaret kanë kryer të gjitha ndeshjet miqësore dhe do ‘luftojnë’ me të gjithë forcat për titullin: Kampion i Evropës.
Franca shihet si favoriti kryesor, mirëpo duke parë statistikat as Italia nuk duhet të anashkalohet.

Nëse flasim për statistika, atëherë Kombëtarja e Roberto Mancinit nuk di për humbje që nga shtatori i vitit 2018.

“Azzurët” gjithashtu nuk kanë pranuar gol që nga tetori i vitit 2020, 27 ndeshje radhazi të pamposhtur, 74 gola të shënuara, 20 herë portën e paprekur, 8 fitore radhazi (pa barazim), vetëm 7 gola të pranuara.

Ndërkohë, në listën e Kombëtareve të mëdha ndodhen edhe Portugalia, Anglia, Spanja dhe Gjermania që shihen si favoritë të tjerë./Lajmi.net/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara