Nga Haaland te Xhaka – 10 momentet që definuan garën për titull në Premier League

16:16 | 21 Maj 2023

Manchester City është kurorëzuar kampion i Premierligës, pasi u treguan më të mirë se Arsenali, për të fituar titullin e tretë radhazi.

Dy skuadrat u shtynë kok më kok në pjesën më të madhe të rrugës me skuadrën e Mikel Artetas, që kaloi pjesën më të madhe të sezonit në krye të tabelës, por zyrtarisht humbi titullin pasi u mposht nga Nottingham Forest të shtunën për t’i dhënë Cityt titullin.

Në një sezon me kthesa, pati shumë momente vendimtare që ndihmuan në formësimin e garës për titull.

BBC Sport hedh një vështrim në 10 prej momenteve më të rëndësishme.

  1. Goli i parë i Erling Haaland për Manchester Cityn

Erling Haaland shënon golin e tij të parë në Premier League për Manchester City

Duket si një jetë më parë, por pak para se sezoni të fillonte siç duhet, ne kishim Community Shield në të cilin Erling Haaland dështoi para portës, ndërsa Darwin Nunez i Liverpool shkëlqeu ndërsa Liverpool fitoi 3-1.

Pasuan shumë kritika, por, pak më shumë se një javë më vonë, norvegjezi shënoi dy gola në debutimin e tij në Premier League pasi Manchester City mposhti West Hamin 2-0.

Kjo vendosi tonin për sezonin dhe, megjithëse Bournemouth arriti ta mbante të heshtur në ndeshjen tjetër, ai më pas shënoi në shtatë ndeshjet e ardhshme të Cityt në të gjitha garat – duke përfshirë het-tricket e radhës.

  1. Goditja e rivalëve të qytetit Manchester United

Një derbi i Manchesterit është gjithmonë për t’u shijuar dhe i pari i këtij sezoni nuk ishte përjashtim pasi Manchester City mposhti rivalët e tyre 6-3 në fillim të tetorit.

Haaland ndihmoi veten për një hat-trick teksa vazhdoi serinë e tij të pabesueshme të nxehtë para portës, me Phil Foden gjithashtu që shënoi tre herë.

Natyra e theksuar e fitores ishte edhe më mbresëlënëse sepse Manchester United po dukej një skuadër shumë më imponuese nën drejtimin e Erik ten Hag dhe kishte mundur Arsenalin 3-1 vetëm disa javë më parë.

3. Goditja e lirë e De Bruyne për të mposhtur Leicesterin

Kevin de Bruyne shënon

Në fund të tetorit, Haaland kishte filluar çdo ndeshje për Manchester Cityn dhe kishte shënuar 22 gola të pabesueshëm, por ai mungonte për ndeshjen e Cityt në Leicester.

Skuadrës së Pep Guardiolës i nevojitej një fitore për të shkuar në krye të tabelës përpara se rivalët Arsenal të luanin me Nottingham Forest dhe Kevin de Bruyne gjithnjë e më i besueshëm të rritej.

Në fillim të pjesës së dytë, mysafirëve iu dha një goditje e lirë 25 metra larg portës dhe De Bruyne bëri një goditje mahnitëse mbi mur dhe në pjesën e pasme të rrjetës për të siguruar tre pikët.

  1. Penalltia e Haaland në minutën e fundit

Me Arsenalin duke shijuar një fillim të mirë të sezonit, Manchester City e dinte se mund të përballonte shumë gabime.

Megjithatë, dukej sikur kishin ecur mbi një lëkurë bananeje kur Fulhami i sapo promovuar dukej në rrugën e duhur për t’i dhënë fund fitoreve të Cityt prej nëntë ndeshjesh në Etihad në të gjitha garat.

Por në minutën e 95-të, nikoqirët iu dha një penallti kur De Bruyne u faullua dhe Haaland mbajti gjakftohtësinë e tij për t’u rritur dhe për të kthyer gol.

Kjo ishte një fitore e fortë për Cityn, i cili kishte luajtur me 10 lojtarë nga minuta e 26-të pasi Joao Cancelo u përjashtua nga jashtë, dhe një fitore që i ktheu ata përpara Arsenalit në garën për titull.

  1. Goli i Mahrez nga pankina

Riyad Mahrez shënoi kundër Chelseat në janar

Ndërsa gara për titull hyri në vitin e ri, ishte e qartë se Arsenali nënkuptonte biznes dhe Manchester City do të kishte një betejë për të organizuar një mbrojtje të suksesshme.

Më 5 janar ata udhëtuan për në Chelsea duke ditur se humbja në Stamford Bridge do t’i linte ata tetë pikë prapa Topçinjve.

Skuadra e Pep Guardiolës ishte larg nga më e mira e tyre, por trajneri i Cityt e përdori stolin e tij në mënyrë të shkëlqyer, duke dërguar në lojë Jack Grealish dhe Riyad Mahrez në pikën e orës dhe ata patën një ndikim pothuajse të menjëhershëm pasi i pari vendosi të dytin për të shënuar golin e vetëm të lojës.

City gërmoi për të mposhtur fitoren, duke treguar llojin e luftës që është shenjë dalluese e kampionëve.

  1. Man City mundi Arsenalin për të shkuar në krye

Një test i madh i kredencialeve për titullin e Arsenalit erdhi më 15 shkurt kur ata pritën Manchester Cityn në ndeshjen e parë të sezonit në krye të tabelës.

Një fitore për Topçinjtë dhe ata do të lëviznin tre pikë më shumë se City dhe me gjasë do t’i jepnin një goditje psikologjike rivalëve të tyre, por një humbje do ta kthente skuadrën e Guardiolës në krye të tabelës për herë të parë që nga nëntori.

Bukayo Saka anuloi golin e parë të De Bruyne, por golat e vonuar nga Grealish – i cili ishte në formë të jashtëzakonshme që kur u kthye nga Kupa e Botës – dhe Haaland siguroi një fitore të madhe për mysafirët.

Ishte një natë që shumë do të argumentonin se shkaktoi një zhvendosje të vrullit në garën për titull drejt Manchester City.

  1. Saliba pëson lëndim

William Saliba del i dëmtuar ndaj Sporting Lisbonës

Pyetni Arsenalin për një arsye që sfida e tyre për titull u lëkund dhe shumë do të tregojnë dëmtimin e pësuar nga William Saliba.

Mbrojtësi i ri francez ishte një gur në fund për Topçinjtë në gjysmën e parë të sezonit, por çaloi në ndeshjen e Europa League me Sportingun e Lisbonës më 16 mars.

Arsenali humbi gjithashtu mbrojtësin tjetër Takehiro Tomiyasu në të njëjtën lojë dhe përfundimisht nuk u rikuperua kurrë nga mungesa e çiftit.

Ata nuk mbajtën një portë të pastër në shtatë ndeshjet e tyre të ardhshme në Premier League, me mbylljen e tyre të radhës në fitoren 2-0 në Newcastle më 7 maj, deri në atë moment gara për titull ishte jashtë duarve të tyre.

  1. Arsenali humbet epërsinë me dy gola ndaj Liverpoolit

Me vendosmëri në fundin e biznesit të sezonit, skuadra e re e Arsenalit do të përballej me një provë të qëndrueshmërisë së tyre mendore ndërsa udhëtuan në Anfield në kërkim të fitores së parë në Liverpool që nga viti 2012.

Pas 28 minutash ata ishin 2-0 në avantazh dhe në rrugën e duhur për të shkuar tetë pikë përpara me vetëm tetë ndeshje të mbetura, por më pas pësuan dy herë për të parë një fitore të madhe që u largohej.

Një faull i Granit Xhakës, duket se ndryshoi rrjedhën e lojës.

Ishte treguesi i parë që presioni i garës për titull po prekte lojtarët e Arsenalit.

City tani kishte kontrollin e plotë të fatit të tyre pasi ata qëndruan gjashtë pikë prapa Topçinjve, por me një lojë më pak dhe me një ndeshje kundër njerëzve të Artetas në Etihadin e ardhshëm.

  1. Penalltia e humbur e Sakës një goditje çekiçi

Në mënyrë të pabesueshme, Arsenali do të linte të kalonte epërsinë me dy gola në ndeshjen e tyre të ardhshme.

Gabriel Jesus dhe Martin Odegaard i kishin çuar 2-0 pas 10 minutash në West Ham, por penalltia e Said Benrahma në minutën e 33-të dhe gjuajtja e Jarrod Bowen në minutën e 54-të bëri që Topçinjtë të kënaqeshin përsëri me një pikë.

Megjithatë, momenti kryesor në lojë erdhi me të vërtetë në fillim të pjesës së dytë kur Arsenali – 2-1 përpara në atë pikë – fitoi një penallti, por nuk arriti të kthejë golin, me Saka që gjuajti jashtë.

Tre minuta më vonë Hammers u barazuan.

  1. Man City mposht Arsenalin për të mbyllur titullin

Pavarësisht dëmit të bërë në prill, Arsenali pati një shans më shumë për t’i kthyer gjërat në favorin e tij teksa udhëtoi në Manchester City për një lojë vendimtare në garën për titull.

Në atë pikë, Arsenali ishte ende në krye, pesë pikë përpara Cityt dhe megjithëse skuadra e Guardiolës kishte dy ndeshje më pak – një fitore për Topçinjtë do t’i vinte ata tetë pikë larg dhe do të ktheheshin në kontrollin e fatit të tyre.

U deshën vetëm shtatë minuta që shpresat e tyre të shuheshin pasi De Bruyne goditi dhe në një lojë të njëanshme pasuan tre gola të tjerë, ndërsa City prodhoi një masterclass në rrugën e tyre për të fituar përfundimisht 4-1.

Humbja ishte një goditje dërrmuese për Topçinjtë, shanset e të cilëve për të fituar titullin kishin rënë në vetëm 10% sipas disa parashikimeve.

Ndërsa pak po e mbështesnin Arsenalin për ta kthyer atë pas asaj pike, humbja ndaj Brighton disa javë më vonë konfirmoi ofertën e tyre për titullin e parë të Premier League që nga viti 2004./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme