Milan siguron kualifikimin në Champions League

22:48 | 28 Maj 2023

Milani e forcoi vendin e tyre në top-katërshen e Serie A me një fitore të guximshme ndaj Juventusit.

Ndërsa Juve luajti mirë që nga fishkëllima e parë, Milani u fut ngadalë në lojë, dhe po ashtu edhe kërcënimi i tyre në kundërpërgjigje.

Përpjekjet e tyre në pushim u shpërblyen minuta para bilbilit të pjesës së parë, teksa Olivier Giroud shënoi në stil akrobatik për të rrëmbyer Milanin në avantazh.

Mikpritësit bënë një sërë zëvendësimesh në fund të pjesës së dytë teksa shtynë për barazimin, por kuqezinjtë u shfaqën të etur për të mbajtur për të mbledhur të tre pikët.

Soliditeti që Milanit do t’i duhej përballë valëve të presionit të fundit të Juves, duke mbajtur për të rrëmbyer fitoren jashtë shtëpisë dhe për të siguruar një vend në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Nga ana tjetër, Juventusi mund të hyjë ende fshehurazi në një vend evropian në ditën e fundit të sezonit të Serie A pasi zbritja e pikëve të tyre i rrëzoi Bianconerët javën e kaluar./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale