Knusten e vlerëson Prishtinën: Po udhëtojmë në vapën e madhe për t’u përballur me një kundërshtar të fortë

08:02 | 4 Gusht 2021

Të enjten Prishtina do të luaj me skuadrën norvegjeze Bodo/Glimt në kualifikimet për Ligën e Konferencës.

Faqja zyrtare e klubit ka publikuar intervistën e trajnerit Kjetil Knutsen para ndeshjes me skuadrën kosovare.

Ky është shkrimi i plotë i tyre:

Pasi përparuan lehtësisht nga raundi i dytë në kualifikim, Bodø / Glimt janë gati të fillojnë raundin e parafundit para play -off -it për Ligën e Konferencës. I njëjti raund vitin e kaluar, bumi u ndal, kur ekipi u ndal nga AC Milan.

Këtë vit, në letër, ka rezistencë dukshëm më të lehtë kur FC Prishtina e Kosovës është në gjysmën e kundërt të fushës të enjten mbrëma. Ndeshja e parë është në vapën e Evropës Juglindore.

“Mezi presim ndeshjen. Ne arrijmë në nxehtësinë ekstreme dhe një audiencë fantastike që bën shumë zhurmë”, thotë Kjetil Knutsen, dhe ndoshta lë të kuptohet për një përvojë të ngjashme në kryeqytetin polak në fillim të kësaj vere.

“Ne takojmë një ekip të mirë Por këtë herë është kryeqyteti i Kosovës që duhet vizituar. Temperatura është po aq e lartë, por shpresojmë se është më e ajrosur në arenën e Prishtinës sesa në stadiumin e Legia Varshavës, i cili është një stadium më intim”.

“Është një kurs i madh dhe ne takojmë një ekip të mirë. Një ekip që mund të thuash është disi i ngjashëm me Legia. Ne mendojmë se ata mund të luajnë me 3-4-3, edhe pse kanë ndryshuar shumë në ekip”, zbulon Knutsen i cili pranon se stafi i trajnerit ka kaluar kohë duke analizuar kundërshtarët e së enjtes.

Analiza tregon se nuk do të ketë fare “shëtitje në park” për të Verdhët, përkundër faktit se liga kosovare është ndër ligat më të ulta të ranguara në Evropë.

“Është një ekip i mirë. Ekipi që përfundoi i dyti në ligë atje humbi ngushtë nga Feyenoord në raundin e mëparshëm. Skuadrat më të mira janë pak të nënvlerësuara. Takojmë një kundërshtar të mirë i cili në ofensivë ka shumë lojtarë të mirë, mbrohet mirë herë pas here. Kur plasin, plasin shumë. Duhet të jemi të durueshëm dhe të shfrytëzojmë mundësitë kur të vijnë, në një lojë të vështirë jashtë”.

“Shpresoj të shohim pak më shumë seç pamë atje. Mendoj se ne luajmë dy ndeshje të mira kundër Valurit dhe jemi të fortë, por më pas mendoj se kemi ende shumë për të vazhduar”, këmbëngul trajneri dhe shton se e vetmja gjë që funksionon janë stërvitjet e vështira dhe lojërat e shpeshta.

“Ne punojmë shumë për të përmirësuar detajet në lojë. Ne jemi të interesuar ta zhvillojmë atë ekip këtu dhe pastaj ka një provim sa herë që luajmë një ndeshje të re”, përfundon ai.

Ndeshja në mes të Prishtinës dhe Bodo/Glimt zhvillohet të enjten mbrëma në stadiumin “Fadil Vokrri”.

 

Lajmet më të lexuara