Finalja, “Mbretërit” e Europa Leagues përballen me “ekspertin” e finaleve evropiane

19:01 | 31 Maj 2023

Sevilla, e cila nuk ka humbur asnjëherë në finale të Europa Leagues do të ketë përballë Jose Mourinho, i cili po ashtu është i pamposhtur në finalet e UEFA-s.

“Mbretërit” e Europa Leagues përballen me “ekspertin” e finaleve evropiane dhe njëri prej tyre do të humbas.

20-vjet pasi arriti suksesin e paimagjinueshëm me Porton, Mourinho drejton një tjetër finale evropiane, por kësaj radhe me Romën dhe përballë do të ketë një nga provat e tij më të vështira deri më tani.

Image

Sevilla nuk e ka fituar kot titullin e saj “Mbreti i Ligës së Evropës”, me gjashtë triumfe që vijnë nga gjashtë finale, duke përfshirë një seri prej katër fitoresh në vetëm gjashtë vjet.

“Kompeticioni jonë” ishte përshkrimi nga pjesëtaret e klubit “Andaluzian” në çerekfinale kundër Manchester United, gjë që tregon vetëbesimin e tyre.

Por, trajneri portugez nuk është gati të heq dorë dhe po përpiqet të fitojë tituj evropianë të njëpasnjëshëm, pasi e ka udhëhequr klubin e kryeqytetit italian në Ligën e Konferencës së Evropës sezonin e kaluar.

Image

“The Special One” jo vetëm që ka një rekord 100 për qind, ai po ashtu ka pësuar vetëm dy gola, pavarësisht që është përballur me Bayernin e Ajax.

“Mbreti” i vërtet vendoset sot me fillim nga ora 21:00./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale