Google ADS

Festa e çmendur në “Mapei Stadium”: Piolit i vidhet medalja

09:35 | 23 Maj 2022

Medalja e fituesit të Serisë A të Stefano Piolit u vodh gjatë festimeve në stadiumin Mapei.

Trajneri italian fitoi sot Scudetton e parë në karrierën e tij pas fitores 3-0 ndaj Sassuolos.

Ishte Scudetto i parë i Milanit në 11 vjet, i 19-ti në historinë e klubit. Megjithatë, jo gjithçka shkoi sipas planeve në Reggio Emilia sot. Piolit, në fakt, iu vodh medalja e fituesit në fushë në stadiumin Mapei dhe po shkon drejt Milanos pa të.

“Më vodhën medaljen e fituesit, dikush ma hoqi nga qafa. Nëse do të mund të bëja një apel, do të isha mirënjohës, është i vetmi që kam”, deklaroi ai, sipas La Repubblica.

56-vjeçari ia kishte kushtuar fitimin e titullit babait të tij, i cili vdiq në shtator 2019, disa javë para emërimit të tij si trajner i Milanit. “Ai do të jetë krenar për mua, kudo që të jetë tani”, shtoi trajneri i kuqezinjve për DAZN pas ndeshjes.

Pioli u shpall trajneri i sezonit pas ndeshjes së sotme në Sassuolo dhe iu dha çmimi nga Paolo Maldini gjatë një interviste pas ndeshjes me DAZN.

Serie A e pa apelin dhe i erdhi në ndihmë, duke premtuar përmes Tëitter: “Mos u shqetësoni zotëri Pioli, ne do t’ju japim përsëri medaljen nesër”. /Telegrafi/