Fabio Aru fitoi etapën e pestë

18:52 | 5 Korrik 2017

Çiklisti italian Fabio Aru ka ngadhënjyer në etapën e pestë në Vittel – Planche des Belles Filles të gjatë 160.5 kilometra, që e përshkoi për 03H 44′ 06”, duke lënë në vendin e dytë, një tjetër italian Daniel Martin dhe kampionin aktual dhe i cili sot mori kryesimin duke veshur fanellën e verdhë Christopher Froome.

Kishte një shkëputje të jashtëzakonshme të disa çiklistëve, ndaj edhe ndryshoi shumë renditja e përgjithshme.  Ka ndryshuar rrënjësisht renditja e përgjithshme dhe tash kryesimin pas etapës së 5-të në renditjen e përgjithshme ka marrë kampioni aktual Christopher Froome me kohë të përgjithshme 18H 38′ 59”. Fanellën e gjelbër e bartë çiklisti francez Arnaud Demare me 71 pikë,  ndërsa  italian Fabio Aru bartë fanellën e bardhë me pika të kuqe (polka) me 10 pikë. Çiklisti që bartë fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është amerikani Simon Zates  me kohë prej 18H 39′ 42”, ndërsa çiklisti më agresiv ishte belgu Philippe Giilbert dhe bartë fanellën e kuqe me numër 1, shkruan Bota Sot.

Çiklistët të mërkurën luftojnë për etapën e 6-të në shtegun Vesoul –  Troyes të gjatë 216 kilometra. Çiklistët nisën nga qyteti Vesoul, ku maestro “Doja të shihja Vesoul” këndoi Jacques Brel me 15 500 banorë, me një ekonomi: Fabrika PSA Peugeot-Citroën e specializuar në shpërndarjen e pjesëve rezervë, tekstile (dyshekë Merinos), rototillers (Pagot Caput), qendra trajnimi online (Onlineformapro). Në sport njihet me 70 shoqata sportive, 8,000 anëtarë në 84 disiplina. Ngjarje: Foulées de la Motte, Courier për prunes, gjurmët, triatlon, javë petanque, Çiklizëm Grand Prix e les Rêpes, kalërim garash me kuaj. Trashëgimia: Vieux-Vesoul (15 deri në shekullin e 19-të), Bashkia me afreske të pikturuara nga Albert Decaris, kisha Saint-Georges, kodra La Motte, muze Georges-Garret (vepra e artistit Vesoul-Jean-Leon Gerome) Parku i lirë i liqenit (92 hektarë), kioska në rrugicat. Çiklistët mbyllin ditën në qytetin Troyes me 62.200 bqonorë dhe kjo është hera e tetë që Touri kalon këtu pari me një ekonomi: Tekstil, kryeqyteti evropian i zbritjes dhe dyqanet e fabrikës (më shumë se 4 milion vizitorë në vit). Universitetet. Ka një jetë sportive të zhvilluar si: Sport: Eksperiencë sportive Troyes Aube Champagne (futbolli), Sainte Maure-Troyes (hendboll), UV Aube-Club Champagne Charlott ‘, Union Velo Club de l’Aube Troyes dhe ASPTT (çiklizëm), BMX Roller Skate de Troyes. Ngjarjet: Paris-Troyes dhe Tour des Portes du Pays d’Othe (biçikletë), gjysmë-maratonë, Roller des Lacs, Triathlon des Lacs, Nuit du Sport, Feste du sport, Troyes triathlon. Trashëgimia kulturore: katedralja Saint-Pierre-et-Saint-Paul (shekulli i 13-të), bazilika Saint-Urbain (shekulli i 13-të), 10 kisha të listuara, 14 shtëpi, sallë e qytetit (shek XVII), muze i Vauluisant) (Skulpturë), portet e kanalit de la Haute-Seine, Bouchon de Champagne (137 hektarë të sektorit të ruajtur), mushkonja e artit modern, farmaci e Hotel-Dieu-le-Comte, Muzeu i Artit, Arkeologjisë dhe Shkencave të Natyrës).

Rezultatet e etapës së 5-të

 1. Fabio Aru (Ita) ASTANA PRO 03H 44′ 06”
 1. Daniel Martin (Ita) QUICK-STEP 03H 44′ 22”
 1. Christopher Froome (Brit. M.) TEAM SKY 03H 44′ 26”
 1. Richie Porte (Aus) BMC RACING TEAM 03H 44′ 26”
 1. Romain Bardet (Fra) AG2R LA MONDIALE 03H 44′ 30”
 1. Simon Yates (SHBA) ORICA – SCOTT 03H 44′ 32”
 1. Rigoberto Uran (Kol. ) CANNONDALE 03H 44′ 32”
 1. Alberto Contador (Spa) TREK-SEGAFREDO 03H 44′ 32”
 1. Nairo Quintana (Kol.) MOVISTAR TEAM 03H 44′ 40′
 1. Gerain Thomas (Brit. M.)TEAM SKY 03H 44′ 46” 

Renditja e përgjithshme

 1. Christopher Froome (Brit. M.) TEAM SKY 18H 38′ 59”
 1. Geraint Thomas (Brit. M.) TEAM SKY 18H 39′ 11”
 1. Fabio Aru (Ita) ASTANA PRO TEAM 18H 39′ 13”
 1. Daniel Martin (Ita) QUICK – STEP FLOORS 18H 39′ 24”’
 1. Richie Porte (Aus) BMC RACING TEAM               18H 39′ 38”
 1. Simon Yates (SHBA) ORICA – SCOTT 18H 39′ 42”
 1. Romain Bardet (Fra) AG2R LA MONDIALE 18H 39′ 46”
 1. Aëlberto Contador (Spa) TREK – SEGAFREDO 18H 39′ 51”
 1. Nairo Quintana (Kol) MOVISTAR TEAM 18H 39′ 53”
 1. Rafal Majka (Pol) BORA – HANSGROHE 18H 40′ 00” 

Renditja e ekipeve

 1. Team Sky (Brit. M.) 55H 57′ 59”
 1. BMC Racing Team (SHBA) 55H 59′ 58”
 1. AG2R La Mondiale (Fra) 56H 01′ 20”
 1. Cannondale Drapac (SHBA) 56H 01′ 34”
 1. Orica – Scott (Aus) 56H 01′ 57′

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara