Everton me stadium të ri

14:07 | 23 Shkurt 2021

Evertonit i është dhënë leja e planifikimit nga Këshilli Bashkiak i Liverpool për një stadium të ri në Bramley-Moore Dock.

Për shkak të shkallës së zhvillimit, aplikimi i hollësishëm për tokën me kapacitet 52,888 tani kalon në zyrën e Sekretarit të Shtetit të Mbretërisë së Bashkuar për Strehimin, Komunitetet dhe Qeverisjen Vendore, Robert Jenrick, për shqyrtim.

Nëse nuk ka kundërshtim në atë nivel, dhe propozimet nuk “thirren” për kontroll më të lartë në Qeverinë Britanike, atëherë klubi do të kërkojë të fillojë punën këtë pranverë ose në fillim të verës.

Ekziston një plan ndërtimi 150-javor i cili potencialisht do të shohë Toffees të fillojnë sezonin 2024-25 në stadiumin e tyre të ri buzë lumit, transmeton arbresh.info.

Everton beson se stadiumi i ri mund të luajë një rol kryesor në rimëkëmbjen e Liverpool nga pandemia e koronavirusit, me stadiumin dhe një rizhvillim të Goodison Park duke gjeneruar një rritje prej 1.3 miliardë funte në ekonominë lokale./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara