Everton mbylli marrëveshjen për 25 milionë funta me Keane

09:22 | 30 Qershor 2017

Everton po mbyllë  një marrëveshje prej 25 milionë funtave për mbrojtësin e Anglisë, Michael Keane, nga rivalët e Premier Legaue, Burnley, raporton BBCSport.

Keane, 24 vjeç, ka qenë një objektiv i lartë për menaxherin e Evertonit Ronald Koeman dhe ai zbuloi admirimin e tij për ish-lojtarin e Manchester Unitedit sezonin e kaluar, transmeton arbresh.info.

Bisedimet po vazhdojnë dhe Everton shpreson të sigurojë një marrëveshje përpara se të raportojnë për trajnimin para sezonit të hënën.

United ishte në një fazë të interesuar për ri-nënshkrimin e Keane, i cili u shit në Clarets për 2 milionë funta në 2015.

Keane bëri debutimin e tij në Angli kundër Gjermanisë në Dortmund në mars dhe pati një sezon të jashtëzakonshëm për Burnley në kthimin e tyre në Premier League, transmeton arbresh.info.

Nënshkrimi i propozuar vazhdon verën ambicioze të Evertonit pas marrëveshjes së tyre prej 30 milionë funtave për portierin anglez Jordan Pickford nga Sunderland dhe një lëvizje prej 24 milionë funte për kapitenin Ajax Davy Klaassen.

Drejtori i futbollit i Everton, Steve Ëalsh, është gjithashtu një tifoz i madh i Keane nga koha e tij në Leicester City.

Keane dhe Pickford u nominuan për çmimin “Lojtari i Ri i Vitit” të Shoqatës së Futbollistëve Profesionistë në 2017, e cila u fitua nga mesfushori i Tottenhamit, Dele Alli./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara