Eliminohen “Dragonjtë”, Portugalia në finale të Euro 2016

22:49 | 6 Korrik 2016

Portugalia është finalisti i parë në Kampionatin Evropian 2016.

Uellsianët u eliminuan nga turneu madhështor, ku për herë të parë merr pjesë, me rezultat 2-0 nga Portugalia e Cristiano Ronaldos, që shkëlqeu në Lyon të Francës.

Një ndeshje mjaftë e matur nga të dy skuadrat u zhvilluar brenda 45 minutave që sollën disa shanse mjaftë të mira. Megjithatë, në fraksionin e dytë uellsianët u vënë shpejtë në presion pas dy golave të shpejtë nga portugezët.

Superylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo nuk qëndroi i qetë në pjesën e dytë. Pas një goditje nga këndi, sulmuesi bëri një shkëputje fenomenale për të goditur topin fortë me kokë drejt portës së Wayne Hennessey. 31-vjeçari realizoi me kokë golin e nëntë në Kampionat Evropian pas asistimit nga Guerreiro në minutën e 50′ të ndeshjes. [VIDEO]

607137771_MH_7541_CBEFF8F394F93422A16B477B200C25B3_3531

Epërsia e siguruar nga Portugalia u dyfishua vetëm tre minuta më vonë. Një goditje nga Cristiano Ronaldo jashtë zonës së penaltisë u dërgua në portë nga ish anëtari i Manchester United, Luis Nani. [VIDEO]

607137771_CR_9508_0FAE4CA9D1A5E5C9851C6E819AD7642A_3531

Qysh pas golit nga Ronaldo, Uellsi tentoi vazhdimisht për të shënuar, shkruan portali arbresh.info. Sulmuesi Gareth Bale bëri dy përpjekje për të realizuar nga distanca por Rui Patricio ishte i vëmendshëm gjatë tërë kohës.

Edhe Portugalia kishte një mundësi të artë për të trefishuar epërsinë, por portieri Wayne Hennessy nuk lejoi një gjë të tillë. Danilo shfrytëzoi një gabim nga mbrojtja uellsiane duke goditur topin fortë drejt portës së portierit 29-vjeçar, i cili me vështirësi e ndali atë pa kaluar vijën e bardhë.

Portugalia në finale pret fituesin e ndeshjes Gjermani – Francë, takim që zhvillohet nesër në Stade Velodrome duke filluar nga ora 21:00./arbresh.info