Buffon tregon historinë se si vendosi të ishte portier

07:32 | 1 Gusht 2021

Legjenda italiane pavarësisht moshës që ka ende vazhdon të luaj, dhe me fillim të afatit kalimtar veror të transferimeve, ai siguroi një transferim tek Parma, duke u rikthyer tek klubi ku edhe e kishte filluar karrierën e tij.

Gianluigi Buffon njihet si njëri nga portierët më të mirë të botës së futbollit, dhe këtë gjë e dëshmon edhe karriera e tij përplot me trofe me skuadrat si Juventusi e Paris Saint-Germain, e së fundmi është transferuar edhe tek klubi i tij i fëmijërisë Parma.

E në një deklaratë të tij, Buffon ka treguar arsyen pse ka zgjedhur rolin e portierit, dhe idhullin e tij nga i cili ishte inspiruar.

“Kur isha i vogël, një legjendë kishte hyrë në jetën time. Thomas N’Kono, portieri i Kombëtares së Kamerunit. E kam parë atë duke luajtur në Kupën e Botës në Itali në vitin 1990. E mbaj në mend ndeshjen e parë kundër Argjentinës, Kameruni e fitoi atë ndeshje falë pritjeve të tij”, tha Buffon.

“Të gjithë kishin sytë tek Diego Maradona dhe Roger Milla, por unë isha i mahnitur nga ai. Nga ajo ditë unë vendosa se do të bëhesha portier. Po ashtu, për nderë të tij, djali im e mban emrin Thomas”, shtoi legjenda italiane.

Kur Thomas N’Kono ishte pensionuar nga futbolli, ai kishte kërkuar nga Buffon që të vijë dhe të luajë në ndeshjen e tij të fundit përshëndetëse në Kamerun.

“Për herë të parë e kam takuar kur ai ishte 20 vjeç dhe ishte tek Parma. Një vit më vonë unë i kërkova atij që të luante në ndeshjen time të fundit përshëndetëse në Kamerun. Ai më tha ‘po, pa problem’, por nuk e kisha menduar kurrë që do të vinte”, tha N’Kono për “BBC”.

“Pastaj, në minutat e fundit, ai më kontaktoi në telefon duke më thënë se ishte në aeroport duke u nisur për në Kamerun. Ishte e mahnitshme”, shtoi ish-portieri kamerunas.

Thomas N’Kono është një ish-portier nga Kameruni, njëri ndër më të mirët që ka dalë nga akademia e Afrikës, dhe gjatë karrierës së tij ka qenë i njohur në kohën sa ka qenë portier i skuadrës Espanyol, duke qëndruar për tetë sezone, respektivisht nga viti 1982 deri në vitin 1990, dhe duke regjistruar 272 paraqitje për skuadrën spanjolle.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara