Arsenali i bën kërkesë Premier Ligës për ta shtyrë ndeshjen ndaj Tottenham

19:59 | 14 Janar 2022

Arsenali ka paraqitur një kërkesë për të shtyrë derbin e së dielës në veri të Londrës kundër Tottenhamit.

‘Sportsmail’ kupton se Spurs janë të zemëruar me kërkesën e rivalëve të tyre, me lajmet për kërkesën e ‘Topçinjve’ që vijnë më pak se 48 orë përpara se të luhet ndeshja.

Skuadra e Arsenalit të Mikel Artetës ka luftuar me rastet e koronavirusit, lëndimet dhe pezullimet në ndeshjen vendimtare të derbit të së dielës, e cila mund të jetë thelbësore në garën për top-katërsh këtë sezon.

Përpara se Arsenali të luante gjysmëfinalen e Kupës Carabao me Liverpool të enjten mbrëma, mesfushori Martin Odegaard ishte i vetmi lojtar i njohur që nuk ishte i disponueshëm për shkak të Covid këtë javë.

Por ‘Topçinjtë’ kanë humbur Thomas Partey dhe Mohamed Elneny në Kupën e Kombeve të Afrikës këtë muaj, ndërsa Emile Smith Rowe, Sead Kolasinac dhe Takehiro Tomiyasu kanë luftuar me lëndime javët e fundit.

Në ndeshjen e së enjtes në Liverpool, Cedric Soares u largua me një dëmtim, ndërsa Granit Xhaka mori një karton të kuq për ta përjashtuar atë nga derbi i vështirë i së dielës.

Do të thotë, që nga e enjtja mbrëma, ‘Topçinjtë’ kanë në dispozicion vetëm 12 lojtarë jashtë fushës me përvojë në ekipin e parë për të zgjedhur, që është më pak se 13 që kërkohen për të qenë në gjendje të vazhdojnë një ndeshje sipas udhëzimeve të reja të Covid19 të Premier League.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara