Google ADS

Vetë marihuana e trupit na ndihmon t’i harrojmë kujtimet traumatike

21:53 | 12 Maj 2020

Përbërja endogjene anandamide e përmendur shpesh si marihuana e trupit luan një rol në fshirjen e kujtimeve të ngjarjeve traumatike.

Kjo u zbulua nga një ekip ndërkombëtar i kryesuar nga kimisti Leiden Mario Van Der Stelt. Rezultatet janë publikuar në Nature Chemical Biology dhe mund të ofrojnë një pikë fillestare për trajtimin e çrregullimeve të ankthit siç është PTSD, transmeton portali arbresh.info

Marijuana në trurin tuaj

Kur pini duhan një nyje, përbërësi aktiv THC ju bën të ndjeheni të relaksuar. Por ka edhe efekte anësore, siç është rritja e oreksit dhe humbja e kujtesës. “Po në lidhje me marihuanën e trupit tonë? A ka një efekt të ngjashëm? ” thotë profesori i fiziologjisë molekulare Mario van der Stelt. Ai filloi të pyesë pesë vjet më parë, dhe vendosi të fillojë një linjë kërkimore për ta zbuluar. Dy vjet më vonë, në vitin 2020, ai dhe ekipi i tij janë të parët në botë që pengojnë prodhimin e anandamideve në tru, duke zbuluar kështu natyrën e tij të vërtetë: na ndihmon të harrojmë kujtimet traumatike dhe zvogëlon stresin.

Armët robotike për shpëtim

Hulumtimi filloi në 2015 kur Elliot Mock, autori i parë i botimit dhe një Ph.D. kandidat në atë kohë, dhe studenti i masterit Anouk van der Gracht arriti të izolojë proteinën NAPE-PLD. Kjo proteinë është përgjegjëse për prodhimin e anandamidës në tru. Hapi tjetër ishte të gjesh një përbërës që e ndalon punën e kësaj proteine ​​- ideja ishte që frenimi i prodhimit të anandamidit do t’i lejonte ata të studionin rolin e tij biologjik.

Të gjesh një substancë të tillë doli të mos ishte asnjë kuptim i duhur. Van der Stelt iu drejtua Fabrika Evropiane e Lidhurve në Oss, Hollandë, e cila u themelua nga grupi i tij kërkimor në 2013 dhe specializohet në ekzaminimin e shpejtë të qindra mijëra substancave. Ai së pari duhej të siguronte miratimin e BE-së përpara se një sistem plotësisht i automatizuar të fillonte të kërkonte për përbërjen që frenon proteinën. “Në të vërtetë, kjo përfshin 350,000 reagime të vogla, secila me një substancë të ndryshme,” thotë Van der Stelt. “Ata e bënë këtë me ndihmën e armëve robot nga industria e automobilave. U deshën vetëm tre ditë për të shfaqur 350,000 substanca, shumë mbresëlënëse. ”

Dy vite punë laboratori

Në fund të shfaqjes, u shfaq një hit: një molekulë premtuese për të bllokuar prodhimin e anandamidës. “Por kjo molekulë nuk ishte ende gati,” thotë Van der Stelt. “Kështu që Elliot u vendos për të punuar në të.” Mock optimizoi molekulën, dhe së bashku me një numër studentësh, kaluan dy vjet duke sintetizuar mbi 100 analoge – molekula që ndryshojnë pak nga njëra-tjetra. Një nga këto përfundimisht zbuloi funksionin e anandamidës në trup.

“Ne atëherë filluam të punojmë me Roche Pharmaceuticals për të analizuar nëse molekula jonë e optimizuar arriti në tru, një gjendje thelbësore.” Deri në atë kohë, modelet celulare kishin vërejtur tashmë analogjin që funksiononte më mirë, dhe studiuesit e quajtën atë LEI-401. Roche pastaj konfirmoi që LEI-401 nuk arrin në tru. “Tjetra, ne dhe studiuesit nga Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) në Sh.B.A kemi hetuar nëse substanca jonë me të vërtetë funksionon në tru. Kjo gjithashtu doli të jetë rasti, “thotë Van der Stelt.

Kjo tregon strukturën kimike të anandaminës

Hulumtimi i Van der Stelt hap rrugën për metoda të reja për të trajtuar çrregullimet e ankthit siç është PTSD. Imazhi i është kredituar Robert van Sluis.

Testi i sjelljes

Pas tre vjetësh, mënyra më në fund ishte e hapur për t’iu përgjigjur pyetjes së djegur: Cili është roli fiziologjik i anandamidës? Këtë herë, Van der Stelt u bëri thirrje partnerëve në Kanada dhe Sh.B.A që të hetojnë efektet fiziologjike të niveleve të zvogëluara të anandamideve në tru. “Në modelet e kafshëve, LEI-401 nënkuptonte që kujtimet traumatike nuk fshiheshin më. Përveç kësaj, niveli i kortikosteroidit u ngrit dhe u aktivizua një rajon i trurit që është përgjegjës për koordinimin e përgjigjes së stresit. Nga kjo, mund të konstatoni që anandamidi është i përfshirë në uljen e ankthit dhe stresit. ”

Një rrugë e re

Hulumtimi i Van der Stelt hap rrugën për metoda të reja për të trajtuar çrregullimet e ankthit siç është PTSD. “Ashtë një pikë fillimi për zhvillimin e ilaçeve të reja. Ndërsa tani kemi treguar se anandamidi është përgjegjës për të harruar ankthet, kompanitë farmaceutike mund të përqendrohen në një objektiv të ri. Dhe atëherë keni dy mundësi: duke kërkuar molekula që stimulojnë prodhimin e anandamidit ose duke kërkuar molekula që zvogëlojnë degradimin e tij. ” /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale