Ushqimet që ju ndihmojnë në kujtesë, përqendrim dhe gjendje shpirtërore

11:34 | 22 Shkurt 2021

“Ushqimet e trurit” janë artikujt më të dobishëm për të ngrënë ose pirë për një shëndet optimal të trurit.

Tre ushqimet më të mira për trurin janë boronicat, arrat dhe peshku yndyror, transmeton arbresh.info.

Vegjetarianët mund të marrin përfitime të ngjashme në tru nga ngrënia e yndyrnave të shëndetshme si vaji i ullirit dhe avokadot.

Ushqimet që hamë mund të ndikojnë ndjeshëm në gjendjen shpirtërore, emocionet dhe aftësitë njohëse, shkruan insider.

“Ushqimi i trurit” është një term i përdorur për të përshkruar artikujt më të dobishëm për të ngrënë dhe pirë për një shëndet optimal të trurit.

Këto ushqime mund të ndihmojnë në forcimin e funksioneve të trurit si kujtesa, përqendrimi etj.

Shumë nga këto ushqime përmbajnë përbërës të shëndetshëm siç janë yndyrnat omega-3, të cilat mund të ndihmojnë në largimin e demencës.

Të tjerët mund të jenë të pasur me antioksidantë, të cilët stimulojnë rrjedhën e oksigjenit dhe gjakut në tru ndërsa ulin gjithashtu inflamacionin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara