Qyteti meksikan preket nga diabeti në masë, shkak pirja e Coca-Cola’s në vend të ujit

23:08 | 18 Nëntor 2018

Një qytet meksikan, pranë një centrali të Coca –Colës, vuan aq shumë nga mungesa e ujit, saqë vendasit i janë drejtuar pijeve me sheqer si alternativë.

Madje kjo pije edhe në ceremonitë fetare përdoret si monedhë, transmeton portali arbresh.info

Përderisa diabeti tashmë ka prekur në masë banorët e qytetit, Cristobal de las Casas, në shtetin meksikan të Chiapas, për vite me rradhë ky vend është kapluar nga një qeveri lokale e paaftë dhe një koorporatë shumëkombëshe, e cila po zbaz furnizimin lokal të ujit në një rast të kapitalizmit të afërt.

Coca-Cola prodhohet në vend në fabrikën Femsa, e cila prodhon dhe shet në Meksikë. Sipas një marrëveshjeje të gjatë me qeverinë meksikane, fabrika zotëron të drejtat për të nxjerrë më shumë se 300,000 gallon (rreth 1,135,623 litra) ujë në ditë.

Vendasit e dëshpëruar duan mesatarisht më shuëm se dy litra pije të gazuar në ditë, pasi shpesh kushton më lirë se një shishe uje.

Shteti Chiapas ka parë një rritje prej 30 përqind të shkallës së vdekshmërisë nga diabeti midis 2013 dhe 2016.

Sëmundjet që prekin vendasit janë obeziteti, tensioni i lartë dhe diabeti./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara