Qumështi në rutinën ditore ndihmon në kujdes ndaj lëkurës tuaj

11:38 | 9 Tetor 2021

Me një burim të pasur të kalciumit dhe proteinave pa dyshim se zë vend edhe qumështi, ku zakonisht ndodhet në listën A, kur është fjala për ushqimet e shëndetshme.

Qumështi, veçanërisht kur është i papërpunuar dhe i papasterizuar ose pak i fermentuar ose i thartë, mund të ndihmojë lëkurën tuaj në shumë mënyra.

Me kalimin e moshës, jo vetëm që linjat dhe rrudhat e imëta e bëjnë praninë e tyre të ndihet, por lëkura juaj gjithashtu bëhet më e hollë dhe më pak e fortë.

Por mirësia e qumështit mund t’ju ndihmojë të luftoni këto shenja të plakjes së lëkurës.

Sipas një studimi, kur pjesëmarrësit përdornin acidin laktik në lëkurën e tyre dy herë në ditë për 3 muaj ajo zvogëlonte shfaqjen e rrudhave dhe linjave, e bënte lëkurën më të butë e përmirësonte qëndrueshmërinë dhe trashësinë e saj.

Hidraton lëkurën

Rekomandohet një test para se të përdorni qumësht në lëkurën tuaj për të siguruar që lëkura juaj të mos reagojë negativisht ndaj tij. Nëse keni një alergji ndaj qumështit, mos e përdorni në lëkurën tuaj pasi kjo mund të shkaktojë një reagim gjithashtu.

Ngjall lëkurën e dëmtuar nga dielli dhe qetëson djegien e diellit

Ekspozimi i diellit mund të shkaktojë shumë dëme në lëkurën tuaj. Mund të hollojë lëkurën tuaj, ta bëjë atë më pak elastike dhe të çojë në rrudha.

Por studimi tregon se acidi laktik mund të ndihmojë në zbutjen e dëmtimit të diellit. Rezulton në derdhjen e epidermës tuaj, që është shtresa e jashtme e lëkurës, duke promovuar kështu rimodelimin e lëkurës. Gjithashtu trajtimi me acid laktik mund të rrisë kolagjenin, i cili është një proteinë që i jep forcë dhe qëndrueshmëri lëkurës.

Në fakt, madje mund të ndihmojë që të zbehë edhe Lëkura e thatë është një problem i zakonshëm me të cilin përballen shumë nga ne. Tharja mund të rezultojë në lëkurën të thatë, me luspa që ndihet e ashpër në prekje dhe madje mund të kruhet ose çahet. Acidi laktik i pranishëm në qumësht është një hidratues i fuqishëm, domethënë tërheq dhe ruan lagështinë dhe ndihmon për të mbajtur lëkurën tuaj të butë. Ndërkohë, yndyrnat e pranishme në qumësht mund të mbështjellin lëkurën tuaj dhe të parandalojnë ikjen e lagështirës.  nxirjen nga dielli. /arbresh.info/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara