Qepa e kuqe stabilizon sheqerin në gjak

11:22 | 10 Tetor 2020

Qepa e kuqe përmban krom, mineral që ndikon në faktorin e tolerancës ndaj glukozës, i cili edhe është përgjegjës për përmisimin e prodhimit të insulinës.

Në këtë mënyrë, qepa e kuqe ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, transmeton portal arbresh.info

Konsumimi i qepës së kuqe është një mënyrë e mirë për të ndihmuar në trajtimin e diabetit të tipit 2, por edhe sindromën metabolike.

Sipas të gjitha studimeve që kanë të bëjnë me vetitë e qepës së kuqe, ai ka një efekt hipoglikemik dhe për këtë arsye këshillohet në dietën e atyre që vuajnë nga diabeti.

Qepën e kuqe mund ta përdorni në gjellra të ndryshme, por edhe nëpër sallata./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara