Kujdes, mishi i kuq është kancerogjen

19:20 | 2 Nëntor 2020

Për shumë vite, shkencëtarët janë munduar që të shpjegojnë lidhjen mes mishit të kuq dhe kancerit dhe studimet e kohëve të fundit mund ta kenë gjetur përgjigjen.

Autorët e një studimi të ri thonë se problemi mund të qëndroj në bashkëveprimin e imunitetit tonë me ushqimin, shkruan “MedicalNewsToday”.

Mishi i kuq është një prej ushqimeve më të nevojshme për ne, por gjithashtu një prej më të rrezikshmëve, transmeton lajmi.net.

Megjithëse janë propozuar shpjegime të ndryshme mekanike, si p.sh.dietë me energji të lartë / yndyrë, N-nitroso, nitrate, nitrite, hekur, dhe përbërës të prodhuar nga mikrobioma e zorrëve ose gjatë gatimit, asnjë nuk duket se është specifik për të kuqen mish ose produktet qumështore.

Autorët tregojnë për prova se acidi N-glikilneuraminik (Neu5Gc) mund të jetë një faktor rreziku për kancerin kolorektal.

Neu5Gc është një karbohidrat, i pranishëm në ushqimet që rrjedhin nga gjitarët, dhe është i bollshëm në mishin e kuq dhe qumështin. Ndodh në nivele të ulëta në disa peshq, por mungon nga shpendët.

Njerëzit nuk mund të sintetizojnë Neu5Gc, por kur e konsumojmë, sasi të vogla grumbullohen në sipërfaqet e qelizave.

Kur qelizat imune hasin këtë material johuman, ai shkakton prodhimin e antitrupave anti-Neu5Gc. Studimet kanë treguar se njerëzit kanë një gamë të gjerë të këtyre antitrupave.

Shkencëtarët kanë gjetur gjithashtu prova se ekspozimi afatgjatë ndaj këtyre antitrupave nxit inflamacionin dhe kancerin në modelet e kafshëve.

Sidoqoftë, ata ende nuk kanë identifikuar ndonjë efekt të qartë të ngrënies së produkteve të gjitarëve në nivelet e këtyre antitrupave.

Ndërsa këto antitrupa anti-Neu5Gc udhëtojnë rreth trupit, ato përplasen në sipërfaqet e qelizave, duke shkaktuar inflamacion. Ekspertët besojnë se kjo, nga ana tjetër, përkeqëson kancerin, sepse qelizat kancerogjene kanë tendencë të kenë nivele më të larta të Neu5Gc në sipërfaqet e tyre.

Në një studim, studiuesit demonstruan një lidhje midis niveleve të antitrupave Neu5Gc në qarkullim dhe rrezikut të kancerit kolorektal. Sidoqoftë, niveli i antitrupave nuk shoqërohej me marrjen e mishit të kuq.

Tani, studimi i fundit ka vendosur të zgjedhë marrëdhënien midis dietës së një personi dhe niveleve të tyre të Neu5Gc një herë e përgjithmonë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara