Google ADS

Ja cilat janë përfitimet shëndetësore të konsumimit të vezëve

23:55 | 8 Tetor 2021

Një qendër proteinike dhe e ngarkuar me 13 vitamina dhe minerale të ndryshme, acide yndyrore omega-3 dhe antioksidantë, vezët janë një zgjedhje e duhur për mëngjes. Studimet shëndetësore tregojnë se ngrënia e vezëve në mëngjes jo vetëm që ju bën të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë, por gjithashtu ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të sheqerit në gjak dhe atyre të insulinës.

“Vezët janë një nga burimet ushqimore natyrore më të pasura me lëndë ushqyese në planet. Fuqia e kësaj pakete të përsosur është e pakrahasueshme. Nga përmirësimi i funksionit të trurit, mbështetja e shëndetit fizik deri në ndihmën në rritjen e fëmijës, veza mund t’i bëjë të gjitha”, thotë dietologja Garima Goyal.

Ajo rendit edhe arsyet për t’i bërë vezët një pjesë të dietës, shkruan Hindustantimes.

* Veza përmban 13 vitamina dhe minerale të ndryshme të kërkuara nga trupi dhe janë një burim i pasur i proteinave cilësore.

* Dendësia e lartë ushqyese e vezëve u mundëson atyre të mbështesin sistemin natyror imunitar të trupit dhe rritjen fizike.

* Trajtim ushqyes: Mund të veprojë si një element kryesor i rëndësishëm në një dietë të ekuilibruar mirë. Një vezë e madhe e zier ka rreth 77 kalori dhe përmban vitaminë A, B5, B12, B6, D, E, K dhe minerale si folati, fosfori, seleni, kalciumi, zinku dhe 6 g proteina dhe 5 g yndyrë të shëndetshme për zemrën ( yndyrë e pangopur).

* Shikim më i mirë: E pasur me luteinë dhe zeaksantinë, e verdha e vezës vepron si një antioksidant i dobishëm që zvogëlon rrezikun e kataraktit dhe degjenerimit muskulor në sy. Vezët janë gjithashtu të pasura me vitaminë A, një vitaminë e rëndësishme dhe e nevojshme për një pamje më të qartë.

* Nivele të larta të Omega-3: Vezët ndihmojnë në përmirësimin e niveleve esenciale të yndyrave Omega-3 që luajnë një rol aktiv në funksionimin e zemrës, shëndetit të mirë të trurit dhe mbrojtjen e syve.

Duke pasur parasysh se ka kaq shumë përfitime nga ngrënia e vezëve nga ngopja, mbajtja nën kontrollë e diabetit të tipit 2, humbja e peshës ndaj aktivitetit antioksidues, përpiquni t’i përfshini ato në dietën e tuaj rregullisht.