Fuqia e limonit të ngrirë, të mirat që sjell për shëndetin

13:39 | 23 Maj 2020

Egzistojnë disa arsye se pse duhet të ngrini limonin.

Limoni është plot me vitaminë C dhe ka përfitime të shumta shëndetësore për trupin.

Por, varianti më i shëndetshëm është limoni i ngrirë, dhe konsumimi i tij së bashku me lëvozhgën, sepse në të vërtetë është pjesa më e shëndetshme e këtij agrumesh. Lëvorja e limonit rregullon presionin e gjakut, ka një efekt antidepresiv dhe shkakton ankth, stres dhe nervozizëm. Përveç kësaj, ajo alkalizon trupin dhe rregullon vlerën e pH të gjakut, transmeton portal arbresh.info

Nëse limoni qëndron gjatë i hapur ai fillon të kalbet, prandaj parandalimi i vetëm që mund të  bëjmë  për të ruajtur këtë frut është ta ngrijmë atë.

Me vendosjen e limonit në frigorifer, më vonë do të përdorni jo vetëm frutat, por edhe lëvoren, e cila gjithmonë na jep një shije të këndshme në ëmbëlsira. Një tjetër gjë e mirë në lidhje me ngrirjen e një limoni është se do ta bëjë më të lehtë përdorimin e tij.

Limoni i ngrirë është shumë më i fuqishëm se kimoterapia në luftën kundër kancerit, sipas hulumtimeve nga Universiteti Stanford. Studimi tregoi se ushqyesit e fortë në lëvozhgën e limonit mund të shkatërrojnë qelizat kancerogjene në 12 lloje të kancerit, përfshirë disa nga më vdekjeprurësit – prostatën, zorrën e trashë, pankreasin dhe mushkëritë./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara