Zaev paralajmëroi intensifikim të takimeve me autoritetet bullgare përpara Samitit të BE-së në qershorit

19:52 | 6 Qershor 2021

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi sot intensifikim të takimeve me autoritetet bullgare për të arritur zgjidhje të mosmarrëveshjes me Bullgarinë, përpara Samitit të qershorit të BE-së, i cili është optimist se do të jepet drita jeshile për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare.

Zaev, i cili sot së bashku me ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski dhe drejtorin e “Rrugët e Maqedonisë”, Bekim Memedi, morën pjesë në inspektimin e rekonstruksionit të udhës Kavadar-Drenovë, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarve, tha se në periudhën deri më 22 qershor do të mbahen shumë takime.

Ai përmendi Samitin në Antali më 17 qershor, por gjithashtu theksoi Samitin e NATO-s në Bruksel më 14 qershor si një mundësi për takime me zyrtarë bullgarë.

“Besoj se do të shohim njëri-tjetrin në mënyrë bilaterale sepse ministrat tanë të Punëve të Jashtme po bashkëpunojnë me ekipet e tyre, duke zhvilluar një plan për bashkëpunim. Po punohet për plan sektorial nga të gjitha fushat, besoj se do ta përcaktojmë deri në fund. Unë madje besoj se Konferenca Ndërqeveritare mund të mbahet në periudhën e ardhshme, dhe ndërkohë të gjitha gjërat e nevojshme mund të miratohen”, theksoi Zaev.

Ai shtoi se intensifikimi i takimeve dhe afrimi tek zgjidhje mund të ndihmojë, siç e tha ai, “thonë me zë të lartë PO”, e cila pritet në 22 qershor për Konferencën e parë Ndërqeveritare.

“Para nesh është koha, një periudhë të rëndësishme, besoj se mund të përdorim në maksimum të gjitha takimet e mundshme për të arritur suksesin përfundimtar”, tha kryeministri.

Lideri i OBRM-PDUKM, Hristijan Mickoski, të premten kumtoi e konsideron të pakushtëzuar kryerjen e tradhtisë kombëtare dhe negocimin e historisë, gjuhës.

Kryeministri, si dhe përfaqësues të tjerë të Qeverisë në periudhën e kaluar, theksojnë se propozimi portugez nuk prek çështjet e identitetit në asnjë mënyrë.

Dje, Zaev i vlerësoi deklaratat si jo serioze, veçanërisht nga lideri i partisë më të madhe të opozitës, Hristijan Mickoski, në lidhje me çështjen me Bullgarinë dhe theksoi se kjo vetëm mund të shkaktojë pasoja të dëmshme dhe të bllokojë procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara