Nimanbegu: A mund të festohet me flamurin e UÇK-së dhe pastaj të votohet që DF të hyjë në qeveri?

12:57 | 17 Mars 2023

Deputeti i Listës Shqiptare dhe kryetari i “Forcës” Genci Nimanbegu, ka reaguar ndaj njoftimit të djeshëm të Forumit Shqiptar, nga i cili e quajtën atë një “deputet fallco” që nuk respekton marrëveshjen e koalicionit.

Nimanbegu pyeti nëse fitorja në zgjedhjet në Tuz mund të festohet me flamuj të Shqipërisë dhe të UÇK-së dhe pas dhjetë ditësh të votohet që katër ministrat e Frontit Demokratik t’i bashkohen qeverisë. “Ndoshta mundet, por jo me zërin tim! Jo me zërin e listës Shqiptare që mban edhe emrin tim, Genci Nimanbegu – Nik Gjeloshaj”, ka shkruar ai në Facebook.

Nga Forumi Shqiptar thanë dje se Nimanbegut iu kërkua të jepte dorëheqjen pas dy vjetësh në detyrë, por nuk iu bind.

Ai pyeti drejtuesit e Forumit nëse e kishin informuar faktorin ndërkombëtar rreth synimit për futjen e DF-së në Qeveri.

“Një tipar i bukur i shqiptarëve është se ata e mbështesin njëri-tjetrin në vepra të mira dhe e largojnë  nga veprat e këqija. Unë e kam mbështetur Nikon kur ai dhe populli barrikaduan policët Krivokapiqin dhe Dritanin, dhe Nikolla qëndroi në zyrën e tij. Unë e kuptova Nikolën edhe kur ai ishte kundër Nikos. I thashë ministrit tonë të largohej nga seanca e Qeverisë kur po votohej Marrëveshja me Kishën Ortodokse Serbe. Interesant është fakti se në këto 10 ditë, njëri u përpoq të më bindte që të votoja për futjen e katër ministrave të Frontit në Qeveri, ndërsa tjetri më kërkoi dorëheqjen në mënyrë që të siguronte të njëjtën votë në rast se refuzoja. Nga zhurma në Facebook dhe në media pas shpërndarjes së sotme të Kuvendit, duket qartë se është diçka e madhe që ua prisha“, theksoi Nimanbegu.

Ai tha se ishte i bindur se “nuk ishte asgjë fisnike” dhe në interes të shqiptarëve sepse, “nëse do të ishte e mirë dhe e dobishme për ne”, do të mbështetej nga Kosova, Shqipëria zyrtare, SHBA-të dhe vendet e BE-së.

“Pyes hapur drejtuesit e Forumit: a e keni informuar faktorin ndërkombëtar për synimin e Forumit për të futur Frontin Demokratik në Qeveri? Po diasporën që e përdorni kaq fuqishëm në fushata, i keni pyetur?, tha udhëheqësi i Forcës.

Ai pretendon se e ka respektuar me rigorozitet marrëveshjen e Listës Shqiptare.

“Zoti i do shqiptarët, drejtësinë dhe ligjin, sepse me qëndrimin tim kam respektuar rreptësisht marrëveshjen e Listës Shqiptare, ku thuhet se nëse fitohen dy poste politike, ministri është i Forumit.

Përveç kësaj, me këtë i kam replikuar shqiptarët që të mos përfshihen në supën e trashë të politikës së pistë të nxitur nga Beogradi”, shtoi Nimanbegu.

Ai porositi që shqiptarët “nuk guxojnë të shijojnë apo hanë asnjë pjatë nga kjo supë e Beogradit”, as për njëqind vende pune “në qeverinë që ka mbështetjen e Vuçiqit dhe Dodikut”.

“Unë votova që Mali i Zi të anëtarësohet në NATO, që Tuzi të bëhet komunë e pavarur dhe pa referendum, votova për planin hapësinor të Malit të Zi, shpëtimin e ‘Kohe Javore’, kthimin e Valdanos dhe shumë vendime dhe ligje të tjera. Kam qenë pranë çdo shqiptari nga Ulqini deri në Rozhajë, por sot jam shumë krenar dhe i lumtur që nuk do të mbaj mallkimin e brezave të jem partner i Vuçiqit dhe Dodikut për një grusht poste dhe t’i kthejmë shpinën Kosovës, Shqipërisë, diasporës dhe SHBA-së”, përfundoi Nimanbegu. /vijesti

Shpërndaje në rrjete sociale