Maqedoni, rreth 20% e personave që janë paraqitur për imunizim nuk vijnë për ta marrë vaksinën

18:00 | 5 Prill 2021

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se “rreth 20 për qind e personave që janë paraqitur për imunizim nuk vijnë për ta marrë vaksinën”.

Filipçe nuk din nëse kjo ka të bëjë me mëdyshjeve rreth vaksinës “AstraZeneca”, ndërsa vaksinimi, sipas tij, nuk ka arsye të ndalohet.

“E presim qëndrimin zyrtar të Agjencisë Evropiane për Barna i cili do të mbajë mbledhje mes 6 dhe 9 prill, dhe sipas vendimi të tyre ne do të veprojmë. Vaksinimi po zhvillohet mirë për personat më të moshuar me vaksinën ‘AstraZeneca|, tha mes tjerash Filipçe.

Ndryshe, sot nisi imunizimi masiv për pacientët mbi 60 vjet./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara