Georgievski: Maqedonia nuk duhet të humbasë edhe dy dekada tjera, nevojitet zgjidhje me Bullgarinë

20:37 | 2 Mars 2021

Ish-kryeministri Maqedonisë Ljupço Georgievski beson se ne duhet të gjejmë një zgjidhje të mosmarrëveshjes me Bullgarinë, sepse Maqedonia nuk duhet të humbasë dy dekada të tjera.

Ai shpjegoi pikëpamjet e tij, të cilat provokuan reagime në opinion. Georgievski për “24 Tv” tha se ai gjithmonë kishte thyer tabutë që nga vitet 1990.

“Unë dhashë idenë për të dalë nga ky ngërç në të cilin ramë pas vetos nga Bullgaria, dhe siç qëndrojnë gjërat dhe seanca tjetër, nuk shoh diçka më serioze të ndodhë. Ishte një ide për të hedhur ide të vjetra-të reja në tryezë, disa ide të modifikuara dhe për të ecur përpara”, tha Georgievski.

Georgievski beson se ai bëri veprimin më patriotik në lidhje me Bullgarinë. Ai tha se ishte i pari që përdori mbiemrin Verior.

Idetë e tij për zgjidhjen e mosmarrëveshjes maqedono-bullgare u mirëpritën në Bullgari. Eurodeputeti Andrej Kovaçev ishte i kënaqur me idetë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara