Filipçe: Në mënyrë të suksesshme kaloi dita e parë e vaksinimit në sallën “Boris Trajkovski”

21:51 | 5 Prill 2021

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se në mënyrë të suksesshme kaloi dita e parë e vaksinimit në sallën “Boris Trajkovski”.

“Mesatarisht vaksinohen rreth 300 persona në orë ose 3.000 në ditë. Sot u vaksinuan një pjesë e punonjësve shëndetësorë dhe disa pjesëtarë të MPB-së. Nesër vazhdon vaksinimi në MPB dhe fillon në ushtri. Kolegët më njoftuan se i gjithë sistemi funksionon pa pengesa dhe kjo më gëzon”, tha Filipçe.

Ai rikujtoi se nga nesër hynë në fuqi masat e reja dhe ju bëri thirrje të gjithëve të kontribuojnë në luftën kundër pandemisë.

Ndryshe, në Maqedoni ka mbi 20 mijë raste aktive me COVID-19 dhe vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 37 pacientë me COVID-19./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara