Çmenden serbët pas arrestimit të Marko Gjuriqit

19:54 | 26 Mars 2018

Kanë qenë të menjëhershme reagimet e serbëve pas arrestimit të drejtorit të të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, shkruan arbresh.info.

Sipas sekretarit të përgjithshëm serb Nikola Selakovic ky veprim është një akt skandaloz i terrorizimit të popullit duarthatë, siç ka thënë ai.

“Situata që po ndodh aktualisht në veri të Kosovës është një përpjekje për të zënë edhe atë pjesë të territorit tonë, pasi shqiptarët pushtuan pjesën më të madhe të pjesëve jugore të Kosovës në vitet e mëparshme dhe tani ata filluan të “rriteshin” në veri”, tha analisti politik Dragomir Andjelkoviç.

Kurse deputeti Miroslav Lazanjski ka thënë se ky veprim i autoriteteve të Prishtinës zyrtare nuk mund të planifikohej pa mbështetjen e pushtetit perëndimor.

“Situata e sotme në autoritetet e Kosovës në Prishtinë nuk mund të planifikonte veten pa konsultime dhe mbështetje të qendrave të pushtetit perëndimor”, tha zëvendës deputeti dhe gazetari Miroslav Lazanjski./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara